Jedynie prawda jest ciekawa


Choroba mu nie przeszkadza! McCain będzie głosował ws. Obamacare

25.07.2017

Republikański senator John McCain zapowiedział, że powróci do Senatu USA na wtorkowe głosowanie, co może mieć kluczowe znaczenie dla wysiłków Republikanów by anulować wprowadzony w trakcie prezydentury Baracka Obamy system powszechnych świadczeń zdrowotnych.

Cierpiący na nowotwór mózgu McCain przebywa w swym domu w Arizonie. Senator ma przyczynić się do podjęcia decyzji, czy Republikanie będą forsować tę sprawę dalej, czy też całkowicie ją porzucą.

Głosowanie ma rozstrzygnąć o ewentualnym podjęciu na forum Senatu debaty na temat reformy systemu ochrony zdrowia. Debata miałaby doprowadzić do uchwalenia nowej ustawy na miejsce pochodzącej z roku 2010 ustawy o dostępnej opiece zdrowotnej, znanej bardziej pod nazwą Obamacare.

Przegrane głosowanie zmusiłoby walczących o większe poparcie dla swego projektu reformy senackich liderów do szukania innej strategii lub zajęcia się innymi kwestiami legislacyjnymi. Prezydent USA Donald Trump występuje z coraz silniejszą krytyką pod adresem republikańskich senatorów w związku z ich niepowodzeniami w sprawie nowej ustawy. W poniedziałek oświadczył, że"nie wykonali swej pracy zakończenia koszmaru Obamacare". Oczekuje się, że głosowanie zostanie rozstrzygnięte minimalną większością głosów i dlatego powrót McCaina będzie miał tutaj duże znaczenie.

McCain przypomniał, że zwykle głosuje za otwieraniem debat w tego rodzaju sprawach, ale jednocześnie zadeklarował zamiar przedstawienia w Senacie swych zastrzeżeń wobec ustawy.

Wcześniej w tym miesiącu po operacji usunięcia zakrzepu zdiagnozowano u McCaina agresywną postać nowotworu mózgu i nie oczekiwano, by wziął udział we wtorkowym głosowaniu. Biuro senatora wydało jednak w poniedziałek komunikat zapowiadający jego powrót.

Jeśli Republikanie zbiorą wystarczającą liczbę głosów, senatorowie podejmą debatę nad ustawą, którą w kwietniu uchwaliła Izba Reprezentantów. Jednak ustawa zostałaby zapewne znacznie zmieniona poprzez poprawki.

Oczekuje się, że za otwarciem debaty nie będzie głosował żaden z Demokratów i dlatego zajmujący 52 miejsca w 100-osobowym Senacie Republikanie nie mogą sobie pozwolić na utratę więcej niż dwóch własnych głosów. W razie gdyby głosy podzieliły się równo, rozstrzygnąłby głos oddany przez będącego przewodniczącym Senatu wiceprezydenta Mike'a Pence'a.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 3. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 4. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 5. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 6. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook