Jedynie prawda jest ciekawa


Chiny: Rozbito gang handlarzy ludźmi

28.09.2013

Chińska policja uratowała ponad 90 dzieci, które zostały uprowadzone przez gang handlarzy ludźmi. Aresztowano ok. 300 podejrzanych. Dzięki akcji policji wolność odzyskały też dwie porwane przez handlarzy kobiety – poinformowały chińskie państwowe media.

11 września policja przeprowadziła skoordynowaną operację w 11 różnych prowincjach. Był to rezultat trwającego od sześciu miesięcy śledztwa - podała agencja Xinhua powołując się na ministerstwo bezpieczeństwa publicznego. Nie wyjaśniono, dlaczego z takim opóźnieniem poinformowano o operacji.

Według ministerstwa siatka handlarzy porywała dzieci z południowo-zachodnich prowincji Yunnan i Syczuan i transportowała je do innych rejonów.

Państwowa telewizja CCTV zapowiedziała, że władze planują surowsze kary dla ludzi, którzy kupują uprowadzone dzieci. Przewiduje się także kary dla rodziców sprzedających dzieci.

Za sprawą restrykcyjnej polityki jednego dziecka i preferencji rodziców, zwłaszcza w wiejskich regionach, gdzie faworyzuje się męskich potomków, w ostatnich latach w Chinach odnotowuje się coraz więcej przypadków handlu dziećmi i kobietami.

Porwane kobiety są sprzedawane mężczyznom w regionach wiejskich, którzy z powodu pogłębiającej się nierównowagi płci nie są w stanie znaleźć żony. Socjologowie alarmują, że zaburzenie równowagi płci grozi eskalacją przemocy na tle seksualnym i nasileniem handlu ludźmi.

Zasady chińskiej polityki ograniczania urodzin, chociaż potocznie nazywana bywa ona polityką jednego dziecka, są w rzeczywistości bardziej złożone. Większość rodzin mieszkających w miastach może mieć tylko jedno dziecko, natomiast rodziny wiejskie - dwoje, jeżeli pierwsze jest płci żeńskiej. Łagodniejsze są również restrykcje dotyczące mniejszości etnicznych i par mieszanych. Dwoje dzieci mogą posiadać rodzice, którzy sami oboje są jedynakami.

Od 1980 roku, kiedy wprowadzono ograniczenia, wiele chińskich rodzin decyduje się usunąć ciążę, jeśli istnieje podejrzenie, że płód jest żeński. W 2008 roku na 100 urodzonych w Chinach dziewczynek przypadło 120 chłopców.

Chińskie władze w ostatnim czasie ogłaszały sukcesy wzmożonej walki ze zjawiskiem porwań i sprzedaży dzieci oraz kobiet. W 2011 roku informowano, że w ciągu dwóch minionych lat uratowano łącznie ponad 13 tys. dzieci i 23 tys. kobiet.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 3. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 4. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 5. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 6. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 7. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 8. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook