Jedynie prawda jest ciekawa


Chiny mogą się stać światowym centrum chrześcijaństwa

25.04.2014

Liczba chrześcijan w komunistycznych Chinach rośnie tak szybko, że w 2030 roku może ich być więcej niż w Stanach Zjednoczonych – donosi brytyjski dziennik „The Daily Telegraph”

Według gazety w Chinach co chwila powstaje kolejny kościół, tak duże jest zapotrzebowanie. W Liushi w prowincji Zheijang niedawno otwarto świątynie, mogącą pomieścić ponad 5000 wiernych. To dwa razy więcej niż mieści się w londyńskiej katedrze Westminster Abbey. Przed kościołem w Liushi stoi 60-metrowy krzyż, który jest widoczny z odległości setek kilometrów.

Wzniesienie kościoła i krzyża – pisze „The Daily Telegraph” – kosztowało ponad 5 mln. euro. Świątynia w Liushi to obecnie największy kościół na terenie Chin, które według gazety zamieniają się powoli w „największą chrześcijańską wspólnotę na świecie”.

„To cudowne być wiernym Chrystusowi. Daje nam to wielką nadzieję na przyszłość – cytuje gazeta słowa jednego z wiernych, który przybył podziwiać złoty krzyż nad ołtarzem w kościele w Liushi. „Gdyby wszyscy Chińczycy wierzyli w Chrystusa, nie potrzebowalibyśmy policji. Nie byłoby już złych ludzi i co za tym idzie przestępstw” – dodał mężczyzna.

Oficjalnie Chińska Republika Ludowa jest krajem ateistycznym, ale to się powoli zmienia, bowiem coraz więcej Chińczyków szuka oparcia w chrześcijaństwie. Według amerykańskiego instytutu badań Pew Research Centre wspólnota protestancka w Chinach  liczyła w 1949 roku milion wiernych. W 2010 r. ich liczba wynosiła już 58 milionów. To więcej niż w Brazylii (40 milionów) i RPA (36 milionów). Niektórzy chińscy socjolodzy uważają, że to dopiero początek. Ich zdaniem w 2030 roku Chiny będą najliczniejszym chrześcijańskim narodem na świecie.

„Według moich obliczeń nastąpi to nawet wcześniej, już za dekadę. Chiny są słabo przygotowane na tak dramatyczną zmianę” – przekonuje socjolog z amerykańskiego uniwersytetu Purdue, Fenggang Yang. Według niego liczba protestantów w państwie środka wzrośnie wówczas do ponad 160 milionów. To więcej niż w USA, gdzie obecnie 159 mln. ludzi wyznaje protestantyzm. Ich liczba jednak stale spada.

Jeśli doliczy się do tego katolików, Chiny będą liczyły ponad 250 milionów chrześcijan. Więcej niż Meksyk, Brazylia i USA. Wspólnoty protestanckie rozwinęły się w błyskawicznym tępię m.in. dlaczego, że zgodziły się na nadzór komunistycznych władz.  

Nie oznacza to jednak, że podziemne wspólnoty zniknęły. Istnieją i należą do nich miliony Chińczyków. Spotykają się w mieszkaniach, piwnicach. To te tajne wspólnoty wysyłają obecnie najwięcej misjonarzy do innych azjatyckich krajów, m.in. do Korei Północnej.

Rozkwit chrześcijaństwa zaskoczył komunistyczne władze w Pekinie. „Dziecko dorosło i rodzice nie wiedza jak sobie z tym poradzić” –mówi w rozmowie z „The Daily Telegraph jeden z chińskich misjonarzy. Według niego wiara daje ludziom to, czego nie jest w stanie dać im rząd i stanowi odpowiedź na moralny kryzys, który trapi kraj od chwili rewolucji kulturowej Mao Zedonga. „Jeśli nie ma Boga człowiek może robić co chce” – dodaje misjonarz.

Dlatego władze ściśle monitorują to, co dzieje się w kościołach. Nad ołtarzem kościoła w Liushi wisi kamera, która ma zapewnić, że kazania pastora nie odbiegają od linii wyznaczonej przez KPCh.„Nie ufają chrześcijanom, boją się, że mogą obalić komunizm, ale jest ich coraz więcej więc nie chcą ich też mieć jako wrogów – tłumaczy misjonarz. "Dlatego coraz częściej się przed nimi uginają” –dodaje.

Może dlatego chińskie władze zaatakowały artykuł w „The Daily Telegraph”. W oficjalnej deklaracji napisały, że jest on „przesadzony, a twierdzenia socjologów nie opierają się na faktach”.

Ryb, Telegraph.co.uk, Reuters

fot. [npr.org]

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook