Jedynie prawda jest ciekawa


Chce walczyć z przestępczością, której sam został ofiarą. Prawicowy kandydat na prezydenta Brazylii dźgnięty nożem

07.09.2018
atak-na-bolsonaro-7092018
Chce walczyć z przestępczością, której sam został ofiarą. Prawicowy kandydat na prezydenta Brazylii dźgnięty nożem

Podczas wiecu wyborczego w południowo-wschodnim stanie Minas Gerais został zaatakowany lider przedwyborczych sondaży prezydenckich Jair Bolsonaro.

Bolsonaro to niezwykle kontrowersyjna postać. Głównie z powodu swoich skrajnie prawicowych poglądów oraz otwartej krytyce wobec osób homoseksualnych oraz czarnoskórych. Pomimo tego Bolsonaro może cieszyć się sporym poparciem wśród społeczności brazylijskiej, co pokazują przedwyborcze sondaże w tym państwie. Przy utrzymaniu obecnych tendencji prawicowy kandydat jest w stanie wygrać wybory za miesiąc.

Na razie jednak Bolsonaro nie będzie mógł aktywnie działać w swojej kampanii wyborczej. Kandydat na prezydenta Brazylii trafił do szpitala z raną kłutą i uszkodzonym jelitem, po tym jak na wiecu wyborczym został dźgnięty nożem przez napastnika. Polityka niemal natychmiast przewieziono do szpitala, natomiast jego oprawca przed aresztowaniem go przez policjantów, został złapany przez tłum zwolenników Bolsonaro i pobity. 

Życie brazylijskiego kandydata na głowę państwa było poważnie zagrożone, jak jednak wynika z danych przekazanych przez lekarzy jego stan uległ stabilizacji. Będzie jednak musiał spędzić w szpitalu przynajmniej tydzień nim będzie mógł aktywnie uczestniczyć w kampanii wyborczej. Lokalnym mediom udało się go sfilmować w łóżku szpitalnym, gdzie wydał krótki, ochrypłe oświadczenie. Całe zdarzenie opisał jako „cios, który przerodził się w nieznośny ból”. Jego przeciwnicy w nadchodzących wyborach potępili atak i życzyli swojemu politycznemu rywali szybkiego powrotu do zdrowia.

Nie wiadomo jeszcze, jak atak na Bolsonaro wpłynie na jego kampanię wyborczą oraz wyniki wyborów, które odbędą się za miesiąc. Wiele jednak wskazuje na wzrost poparcia dla kandydata Partii Socjalno-Liberalnej. Bolsonaro wielokrotnie podkreślał, iż jednym z czołowych punktów jego planu wyborczego jest walka z brutalną przestępczością, jaka ma miejsce w Brazylii. Fakt, że stał się ofiarą tego zjawisk, trafia jeszcze bardziej do jego zwolenników. Oprócz tego kandydat na prezydenta Brazylii optuje za złagodzeniem przepisów dotyczących dostępu do broni, a jego antyaborcyjne stanowisko przekonało miliony chrześcijan żyjących w tym państwie. Cieszy się także sporą popularnością w mediach społecznościowych.

Polityk może cieszyć się także sporym poparciem z powodu kłopotów jego głównych rywali z lewicy, nieustannie obwinianej za wzrost przestępczości w kraju oraz korupcją. Pod zarzutem łapówkarstwa lewicowy kandydat Luis Inácio Lula da Silva został zatrzymany i osadzony w więzieniu. Jak komentują eksperci, tegoroczne wybory będą najbardziej niepewne od wielu lat w tym kraju. I najbardziej dramatyczne.

JD/ BBC

fot. PAP/EPA/RAYSA LEITEWarto poczytać

 1. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 2. plcie-18092018 18.09.2018

  Szaleństwo! Szwedzki uczony ma zakaz uczenia o różnicach między kobietami, a mężczyznami. Absurdalny powód

  Szwedzki profesor neurofizjologii Germund Hesslow ma nie lada problem z władzami uczelni Uniwersytetu Lund. Okazuje się, że mężczyzna nie może głosić prawd naukowych na temat różnic pomiędzy kobietami, a mężczyznami ponieważ jest to sprzeczne ze szwedzkimi wartościami

 3. szijjarto05032018 18.09.2018

  Deklaracja szefa MSZ Węgier. „Zawetujemy każdą próbę sankcji wobec Polski”

  Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto oświadczył w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant", że Węgry zawetują każdą próbę nałożenia przez UE sankcji na Polskę. W wywiadzie Szijjarto oznajmił też, że rezolucja PE ws. Węgier była umotywowana politycznie.

 4. neumunster18092018 18.09.2018

  Młody Polak zasztyletowany w Neumuenster. Policja szuka napastnika

  Policja w Kilonii w Niemczech potwierdziła w poniedziałek, że w niedzielę w miejscowości Neumuenster przy użyciu noża zabito 20-letniego Polaka. Podejrzewany o morderstwo uciekł z miejsca zbrodni; trwają jego poszukiwania.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook