Jedynie prawda jest ciekawa


Chanukowe życzenia Jobbiku źle przyjęte

30.12.2016

Kierownictwo skrajnie prawicowej węgierskiej partii Jobbik, która próbuje zmienić swój wizerunek na bardziej centrowy, skierowało do Żydów życzenia z okazji święta Chanuka, zostały one jednak przyjęte nieprzychylnie przez adresatów i jeden z oddziałów partii.

Szef Jobbiku Gabor Vona oraz rzecznik partii Adam Mirkoczki wystosowali we wtorek z okazji Chanuki życzenia do szefa Zjednoczonej Izraelickiej Gminy Wyznaniowej na Węgrzech Slomo Koevesa. Życzyli w nim adresatowi oraz wszystkim członkom żydowskiej społeczności na Węgrzech "błogosławionego, spokojnego i szczęśliwego święta". 

Koeves w liście otwartym wyraził zdumienie życzeniami, przypominając, że Jobbik "wielokrotnie dawał świadectwo temu, że nie uważa członków krajowej społeczności żydowskiej za członków narodu węgierskiego zasługujących na równe traktowanie". Napisał też, że za bardziej skuteczne uznałby wykonanie przez Jobbik podobnego gestu na forach, "gdzie dotąd panuje nie światłość, lecz nienawiść, zniesławianie i ciemnota".  

Vona odpowiedział również listem otwartym, w którym przekonywał, że życzenia były "szczerym gestem" ze strony "następnej partii rządzącej na Węgrzech". Zapewnił, że "przeistaczający się w partię ludową" Jobbik wyrósł z "wieku szczenięcego", i zaapelował o przezwyciężenie uraz oraz wspólne budowanie nowych możliwości. 

Jednocześnie Vona spotkał się z otwartą krytyką ze strony oddziału Jobbiku w podbudapeszteńskim Vecses, który oświadczył na Facebooku, że nie pozdrawia Żydów "z okazji Chanuki (czy innego ch)". "A gdyby ktoś wpadł na tak idiotyczny pomysł, nasza organizacja się od niego odcina" - napisano w poście. 

Partia poinformowała w oświadczeniu, że Vona wszczął postępowanie ws. etyki w związku z tym postem, "całkowicie sprzecznym ze stanowiskiem Jobbiku i szefa partii". "Na oświadczenia tej treści nie ma miejsca w partii" - napisano. Vona oświadczył też w piątkowym wydaniu dziennika "Magyar Nemzet", że jest możliwe, iż w wyniku postępowania "ci, co tak się wypowiadają, będą musieli odejść z partii". 

Jobbik usiłuje przed wyborami parlamentarnymi w 2018 r. poszerzyć swój elektorat o część centrowych wyborców. Pod koniec maja odbył się zjazd partii, na którym usunięto ze stanowisk wiceprzewodniczących trzech polityków reprezentujących skrajne skrzydło. Zdaniem komentatorów  Vona chciał w ten sposób złagodzić wizerunek swej formacji i zwiększyć jej szanse u antyrządowych wyborców, którzy nie mają wyraźnych sympatii ideologicznych i chcą głosować na opcję mającą największe szanse w rywalizacji z Fideszem premiera Viktora Orbana. 

Sondaże wskazują jednak, że rachuby Vony przynajmniej na razie się nie sprawdzają. Według grudniowego badania ZRI Zavecz Research na rządzący Fidesz chce głosować 25 proc. ankietowanych, a na Jobbik i Węgierską Partię Socjalistyczną - po 12 proc.  


ak/PAP

[fot. jobbik.co.uk]

Warto poczytać

 1. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 2. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 3. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 4. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 5. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 6. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 7. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 8. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook