Jedynie prawda jest ciekawa


Cenzura w ojczyźnie Orwella. Nie wpuszczenie Ziemkiewicza nie jest tam wyjątkiem

13.03.2018
ZiemkiewiczUK
Cenzura w ojczyźnie Orwella. Nie wpuszczenie Ziemkiewicza nie jest tam wyjątkiem

W lutym Rafał Ziemkiewicz nie został wpuszczony na terytorium Wielkiej Brytanii z powodu oskarżeń o rzekomy rasizm. To samo spotkało – dwukrotnie – Jacka Międlara. Teraz okazuje się, że nie wpuszczanie niewygodnych gości staje się brytyjską tradycją, o czym przekonała się popularna prawicowa dziennikarka Lauren Southern.

22-letnia Southern, która zdobyła popularność relacjami ze starć Antify z amerykańską prawicą, chciała dostać się do Zjednoczonego Królestwa aby spotkać się z Martinem Sellnerem i Britanny Pettibone, założycielami organizacji Generation Identity. Udało jej się dotrzeć do francuskiego Calais, gdzie w nocy z niedzieli na poniedziałek służby graniczne zatrzymały autobus którym podróżowała. Southern odebrano paszport i zaczęto ją przesłuchiwać. Nad ranem dziennikarka została wypuszczona, ale równocześnie dowiedziała się, że nie wjedzie na teren Zjednoczonego Królestwa.

Oficjalnym powodem odmówienia jej prawa wjazdu był happening w Luton, w którym wzięła udział w lutym. Razem z przedstawicielami brytyjskiej prawicy rozdawała wtedy ulotki z tęczową flagą i napisem „Allah to homoseksualny Bóg”. Ta akcja miała zwrócić uwagę na hipokryzję lewicy, która równocześnie broni praw środowisk LGBT i solidaryzuje się z homofobicznymi muzułmanami – i nawiązywała do nagranych podczas spotkania muzułmanów taśm, na których anonimowy mówca przekonuje zgromadzonych muzułmanów, że homoseksualiści powinni być zrzucani z dachów budynków. Z powodu tego happeningu Southern została uznana za rasistkę – i brytyjski rząd stwierdził, że jej wpuszczenie na teren UK spowoduje niepożądane napięcia.

Także aktywiści z którymi miała się spotkać zostali uznani za persony non grata. Pochodzący z Austrii Sellner i jego amerykańska przyjaciółka Pettibone zostali zatrzymani na lotnisku Luton po zejściu z pokładu samolotu. Po trzech dniach oboje zostali deportowani. W oficjalnej nocie UK stwierdziło, że przybyli do UK aby przeprowadzić wywiad z Tommiem Robinsonem – byłym liderem European Defence League i brytyjskiego oddziału Pegidy. Zakaz wjazdu twierdzi również, że jednym z powodów jego wydania było to, że Generation Identity to.... organizacja prawicowa. Ironiczne w tym kontekście jest szczególnie to, że Sellner przybył do UK aby wygłosić wykład o zagrożonej wolności słowa.

Southern, Ziemkiewicz czy Sellner to nie jedyni prawicowcy, którym nie udało się dostać do UK. Brytyjskie władze nie wpuściły nawet Geerta Wildersa, szefa holenderskiej partii PVV. Wszyscy oni padli ofiarą artykułu siódmego Ustawy o Terroryzmie, który daje brytyjskim służbom granicznym prawo do zatrzymywania, przesłuchiwania i deportowania osób, które mogą stanowić zagrożenie terrorystyczne. Brytyjska prawica od dawna twierdzi, że ten przepis jest używany do prześladowania ich gości, podczas gdy muzułmanie podejrzewani o związki z ISIS i innymi organizacjami terrorystycznymi przekraczają granicę bez problemu. 

Wiktor Młynarz
Fot: YouTube

Warto poczytać

 1. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 2. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 3. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 4. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 5. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 6. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 7. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 8. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook