Jedynie prawda jest ciekawa


Castro nie boli głowa

22.10.2012

"Nie pamiętam nawet, jak to jest mieć ból głowy" - oświadczył były prezydent Kuby Fidel Castro, dementując po raz kolejny plotki o swojej ciężkiej chorobie.

Były prezydent Kuby, 86-letni Fidel Castro, opublikował artykuł w państwowych mediach i zamieścił kilka zdjęć mających dowieść, że jest w dobrej formie. W publikacji skrytykował tych, którzy rozsiewają pogłoski, jakoby był umierający.

Artykuł ukazał się w poniedziałek rano na państwowej stronie internetowej Cubadebate. Fidel Castro zamieścił też kilka fotografii, na których wystąpił w kraciastej koszuli i słomkowym kapeluszu; na dwóch zdjęciach pozuje z piątkowym wydaniem gazety "Granma", organu Komunistycznej Partii Kuby.  Fotografie zrobił syn Fidela, Alex.

"Nie pamiętam nawet, jak to jest mieć ból głowy" - oświadczył były prezydent. Wyjaśnił, że zdjęcia miały zdyskredytować tych, którzy rozpuszczają plotki. Skrytykował zachodnie media, a zwłaszcza hiszpański dziennik "ABC", który zacytował wenezuelskiego lekarza mówiącego, że Fidel miał udar i zostało mu kilka tygodni życia.

Od ponad tygodnia Twitter i inne media społecznościowe huczą od doniesień o śmierci Castro lub jego ciężkiej chorobie.

W niedzielę były wiceprezydent Wenezueli Elias Jaua pokazał fotografie dokumentujące pięciogodzinne spotkanie, jakie poprzedniego dnia odbył z byłym kubańskim przywódcą. Także cytowana przez agencje dyrektor hotelu, w którym doszło do spotkania, przekonywała, że Castro cieszy się "świetnym" zdrowiem.

Od marca tego roku, kiedy historyczny przywódca rewolucji kubańskiej spotkał się z Benedyktem XVI w czasie jego wizyty na Kubie, Fidel Castro nie pojawił się więcej publicznie. W 2006 roku wycofał się w związku z chorobą ze sprawowania władzy.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

 

Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 4. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 5. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 6. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 7. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 8. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook