Jedynie prawda jest ciekawa


Cały świat żegna Margaret Thatcher

09.04.2013

Politycy na całym świecie wspominają jej hart ducha i wytrwałość w walce o dobro kraju. Media wspominają, jaką była kobietą, politykiem i przypominają najpiękniejsze momenty z życia byłej premier Wielkiej Brytanii.

Kondolencje od papieża Franciszka

Papież Franciszek jest zasmucony śmiercią byłej premier Margaret Thatcher- napisał watykański sekretarz stanu, kardynał Tarcisio Bertone w depeszy do szefa brytyjskiego rządu Davida Camerona. Watykan podkreślił, że Thatcher broniła wartości chrześcijańskich.

W telegramie kondolencyjnym wystosowanym w imieniu papieża kardynał Bertone napisał, że Franciszek "wspomina z uznaniem", że Margaret Thatcher "wspierała wartości chrześcijańskie swym publicznym zaangażowaniem i krzewieniem wolności w rodzinie narodów"

Politycy na całym świecie oddali wyraz uznania dla byłej premier Wielkiej Brytanii

Dawna brytyjska premier Margaret Thatcher była wielkim mistrzem wolności i wzorem dla kobiet na całym świecie – oświadczył prezydent USA Barack Obama. Prezydent Francois Hollande wspominał jej "uczciwe i szczere" relacje z Francją.

"Świat stracił jednego z największych mistrzów wolności, a Ameryka prawdziwego przyjaciela" - powiedział Obama na wieść o śmierci Thatcher, która zmarła w poniedziałek w wieku 87 lat.

Oświadczył też, że pierwsza kobieta-premier Wielkiej Brytanii, córka właściciela sklepu, "pokazała naszym córkom, że nie ma takiego szklanego sufitu, którego nie da się przebić".

"Jako premier pomogła przywrócić dumę i zaufanie, które zawsze były znakiem rozpoznawczym Wielkiej Brytanii w najlepszym wydaniu" - dodał Obama.

Podkreślił, że Thatcher była bezwzględnie oddanym zwolennikiem sojuszu transatlantyckiego i wielu Amerykanów zapamięta ją jako "stojącą ramię w ramię" z prezydentem USA Ronaldem Reaganem podczas zimnej wojny.

Były prezydent George Bush senior ocenił, że Thatcher była "jednym z najbardziej zagorzałych obrońców wolności i gospodarki rynkowej w XX wieku". Wyraził przekonanie, że "imponujący bilans jej dokonań zainspiruje przyszłe pokolenia".

Francuski prezydent Francois Hollande ocenił, że relacje byłej premier z Francją były zawsze "uczciwe i szczere". Jak wspominał, była świadoma siły oddziaływania Wielkiej Brytanii i "z troską broniła jej interesów".

"Potrafiła nawiązać konstruktywny i owocny dialog z (socjalistycznym prezydentem Francji) Francois Miterrandem" - zaznaczył prezydent Francji. Przypomniał też, że Thatcher "dała decydujący impuls do budowy tunelu pod kanałem La Manche". Socjalistyczny premier Pierre Mauroy (1981-1984) wspomina, że w tej kwestii Thatcher była "trudnym przeciwnikiem" jako orędowniczka wyspiarskiego charakteru Wielkiej Brytanii.

Zdaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel Thatcher była "jedną z dominujących osobowości przywódczych w polityce światowej swoich czasów".

Pochodząca z NRD Merkel podkreśliła, że Thatcher wcześnie doceniła znaczenie ruchów wolnościowych w Europie Wschodniej i zaangażowała się po ich stronie. "Nigdy nie zapomnę jej wkładu w przezwyciężenie podziału Europy i zakończenie zimnej wojny - powiedziała Merkel. - Sprawując jako kobieta z powodzeniem najwyższy demokratyczny urząd w czasach, gdy nie było to jeszcze takie oczywiste, dała przykład wielu (naśladowczyniom)".

Także szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle wspominał byłą konserwatywną premier jako "wielką osobowość polityczną, która odcisnęła swoje piętno na historii Wielkiej Brytanii, Europy i całego świata".

"Thatcher należała do tej rzadko spotykanej kategorii ludzi, o których wiadomo już za ich życia, że przejdą do historii" - powiedział Westerwelle. "Spoglądamy z podziwem na dzieło jej życia" - podkreślił.

Były kanclerz Helmut Kohl, za którego rządów doszło do zjednoczenia Niemiec, z uznaniem wypowiedział się natomiast o "umiłowaniu wolności", "szczerości" i "bezpośrednim stylu" Margaret Thatcher.

Michaił Gorbaczow, ojciec rosyjskiej pieriestrojki i ostatni przywódca ZSRR, zaznaczył, że Thatcher była "politykiem, którego słowo miało wielką wagę". "Nasze pierwsze spotkanie w 1984 roku oznaczało początek relacji, które były niekiedy trudne, nie zawsze gładkie, ale były traktowane poważnie i w sposób odpowiedzialny przez obie strony" - zaznaczył.

"My Polacy nigdy nie zapomnimy jej solidarności w naszej walce z komunizmem. Pielęgnujmy jej wiarę we wspólne europejskie przedsięwzięcie" - napisał na Twitterze były premier i były szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Tymczasem regionalny lider związku górników w północno-wschodniej Anglii (NUM) David Hopper oświadczył, że na wieść o śmierci byłej premier wzniósł toast. "To wspaniały dzień. Jestem szczęśliwy" - powiedział agencji AFP.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, premier Mykoła Azarow oraz przebywająca w więzieniu była premier Ukrainy Julia Tymoszenko przekazali w poniedziałek wyrazy współczucia w związku ze śmiercią byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher.

Prezydent Janukowycz podkreślił, że Margaret Thatcher "dla wielu pokoleń stała się przykładem siły ducha, zasad i twardości charakteru".

Premier Azarow oświadczył, że wraz ze śmiercią Thatcher Wielka Brytania straciła utalentowaną polityk, "z której imieniem związane są jedne z najważniejszych wydarzeń historii".

"Była dla mnie nauczycielką. Własnym przykładem każdego dnia udowadniała, czym jest przywódca i prawdziwy polityk" - napisała Tymoszenko w oświadczeniu opublikowanym na jej stronie internetowej.

Media na świecie:

USA

Premier W. Brytanii Margaret Thatcher była jednym z najbardziej wpływowych liderów świata w okresie powojennym; jej energiczna polityka zagraniczna, sojusz z USA i przyjaźń z Ronaldem Reaganem przyczyniły się do zakończenia zimnej wojny - oceniają media w USA.

Zmarła Żelazna Dama brytyjskiej polityki, która dokonała konserwatywnego zwrotu w polityce kraju, doprowadziła do zwycięstwa Wielkiej Brytanii w wojnie o Falklandy i pomogła Stanom Zjednoczonym i Związkowi Radzieckiemu przejść przez trudne ostatnie lata zimnej wojny - napisał w poniedziałek w artykule poświęconym Margaret Thatcher dziennik "New York Times".

Była brytyjska premier stała się jednym z najbardziej wpływowych polityków w okresie powojennym - ocenia "The Wall Street Journal". "Jej indywidualne decyzje i wsparcie dla gospodarki wolnorynkowej zmieniły brytyjską gospodarkę, a jej energiczna polityka zagraniczna odegrała kluczową rolę w zakończeniu zimnej wojny" - podkreśla gazeta.

Niemal wszystkie media amerykańskie podkreślają znaczenie bardzo bliskich, wręcz przyjacielskich relacji brytyjskiej premier z ówczesnym prezydentem USA Ronaldem Reaganem.

"Mimo znaczącej opozycji w kraju, współpracowała z Reaganem w rozmieszczaniu amerykańskich rakiet Cruise i Pershing II" - pisze "Washington Post". W artykule z 1989 roku Reagan przypomniał, że gdy w całej Europie trwały pokojowe demonstracje przeciwko rozmieszczaniu amerykańskich rakiet, "Margaret nie zachwiała się".

"Dzieliła z nim (Reaganem) poglądy na wolny rynek, politykę monetarną jako remedium na problemy gospodarcze tamtych czasów, jak i bezkompromisowe stanowisko w sprawie postępowania wobec Związku Radzieckiego, czym zasłużyła na przydomek Żelaznej Damy" - pisze WSJ.

NYT przypomina, że "nieustępliwa wrogość" Thatcher do Związku Radzieckiego i ciągłe apele o modernizację brytyjskiego arsenału nuklearnego nie tylko przyciągały uwagę Kremla, ale też wzmagały obawy przed wojną nuklearną nawet wśród umiarkowanych członków jej konserwatywnej partii.

Nowojorski dziennik zauważa jednak, że gdy tylko dostrzegła, że ZSRR się otwiera, Thatcher udowodniła, że potrafi być elastyczna. Była pierwszym zachodnim liderem, "który dostrzegł, że ZSRR będzie kierowany przez nowe pokolenie Michaiła Gorbaczowa", i zaprosiła Gorbaczowa do swej wiejskiej posiadłości już w grudniu 1984 roku, trzy miesiące przed jego dojściem do władzy - relacjonuje NYT.

Także WSJ pisze o szybko nawiązanych przez Thatcher "bliskich i szczerych" relacjach z Gorbaczowem. Przypomina, że podczas pierwszego spotkania z Gorbaczowem Thatcher miała powiedzieć mu podczas obiadu: "Witam w Zjednoczonym Królestwie. Chcę dobrych relacji, ale niech nie będzie między nami nieporozumień: nienawidzę komunizmu".

"Jej związek z nowym sowieckim liderem i przyjaźń z prezydentem Ronaldem Reaganem sprawiły, że stała się kluczowym ogniwem między Białym Domem a Kremlem podczas napiętych negocjacji mających powstrzymać wyścig zbrojeń w latach 80." - podkreśla NYT.

Białoruś

Zmarła w była premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher wywarła ogromny wpływ na współczesną Europę i odrodzenie wizerunku swojego kraju jako światowego mocarstwa - pisze we wtorek prasa białoruska, wspominając Żelazną Damę.

"Określenie Żelazna Dama, które stało się już nazwą własną, oznacza nie tyle znamienne cechy charakteru, co styl polityka osiągającego swe cele. Można się spierać co do słuszności jej poglądów

politycznych, nie sposób jednak kwestionować ogromnego wpływu, jaki wywarły one na współczesną Europę" - pisze państwowy dziennik "SB. Biełaruś Siegodnia" w artykule zatytułowanym "Odeszła po angielsku".

Inny państwowy dziennik, "Zwiazda", podkreśla, że "dla swoich zwolenników Thatcher pozostaje postacią polityczną, która zdołała odnowić brytyjską gospodarkę, zadać poważny cios związkom zawodowym i odrodzić wizerunek Wielkiej Brytanii jako światowego mocarstwa".

"Komsomolskaja Prawda w Biełorussii" zwraca natomiast uwagę, że była brytyjska premier dała się zapamiętać "nie tylko z powodu swych śmiałych, lecz pod wieloma względami spornych kroków politycznych", ale też ostrego języka. Gazeta przypomina, że podczas pierwszego spotkania z Michaiłem Gorbaczowem oznajmiła: "Nie trzeba zgadzać się z rozmówcą, żeby znaleźć z nim wspólny język".

O śmierci Thatcher piszą też inne gazety białoruskie, podkreślając, że stała na czele brytyjskiego rządu przez 11 lat i była jak dotąd jedyną kobietą na stanowisku premiera tego kraju.

Włochy

"Konserwatywną rewolucjonistką" nazywa wtorkowa włoska prasa zmarłą w poniedziałek byłą premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. Podkreśla, że z powodu swych "hiperliberalnych idei" była kochana i znienawidzona, w swej ojczyźnie i na świecie.

Dziennik "Corriere della Sera" pisze, że "córka sklepikarza naznaczyła całą epokę" i "miała temperament odkrywców, awanturników i korsarzy".

Różniła się od innych, nie zgadzała się z królową Elżbietą II, nie była mniejszą nacjonalistką niż jej partyjni koledzy, ale jej patriotyzm był ludowy, jeśli nie wręcz populistyczny – wymienia gazeta. Przypomina, że we Włoszech mawiano przed 20 laty, że pani Thatcher "jest gotowa przewrócić Wielką Brytanię na drugą stronę jak skarpetkę".

"Thatcheryzm przeszedł do historii, bo było to coś znacznie więcej niż rząd i niewiele mniej niż filozofia" - podkreśla mediolańska gazeta. Jej publicysta konstatuje, że jako premier "zmieniła prawicę czyniąc ją popularną", a ponadto "odwoływała się do indywidualizmu jako siły napędowej wzrostu i wzbogacenia całego społeczeństwa".

Na łamach "Corriere della Sera" dodaje się, że nie wszystkie jej batalie zakończyły się sukcesem. Przypomniano, że gwałtowne protesty wywołał wprowadzony za jej trzeciej kadencji poll tax, czyli podatek pogłówny, a prywatyzacja brytyjskich kolei przyniosła mizerne rezultaty. Ale, zauważa dziennik, nie można zapominać też o tym, że odrodzenie Londynu jako kosmopolitycznej stolicy światowych finansów to w dużej części zasługa jej rządów.

Mediolańska gazeta stwierdza, że Żelazna Dama nie bała się wzbudzać antypatii, a jednocześnie umiała "stać się ikoną".

"La Repubblica" przypomina, że Margaret Thatcher była pierwszą kobietą, która stanęła na czele światowej potęgi.

"Nazywali ją Żelazną Damą, by z niej szydzić, ona uczyniła z tego sztandar" - podkreśla rzymska gazeta. Przywołuje słowa, jakie usłyszał od niej podczas pierwszego spotkania Michaił Gorbaczow:

"Nienawidzę komunizmu, ale jeśli panu się podoba, niech sobie będzie, pod warunkiem, że zostanie w granicach pańskiego kraju". Ale to również w nim, wskazuje się w artykule, pierwsza dostrzegła możliwego partnera.

Komentator dziennika nazywa byłą premier "drugą połówką Ronalda Reagana". To oni - wskazuje – jako "żelazna para" wstrząsnęli światem.

"Siła Maggie uwiodła w końcu i jej wrogów" - pisze turyńska "La Stampa", według której zbiorowa żałoba, jaka ogarnęła polityków, jej przyjaciół i rywali świadczy o tym, że dzięki sile swego charakteru była najwybitniejszym premierem Wielkiej Brytanii od czasów Winstona Churchilla.

Margaret Thatcher zmarła w poniedziałek rano w Londynie w następstwie udaru. Szefową brytyjskiego rządu była w latach 1979-1990.

 

PAP, lz

[fot: PAP -EPA]

Warto poczytać

 1. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 2. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 3. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 4. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 5. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 6. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 7. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 8. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook