Jedynie prawda jest ciekawa


Burmistrz Jersey City: „Nie spotkam się z ludźmi, którzy próbują na nowo napisać rolę ich kraju w Holokauście”

05.05.2018
katyn05042018
Burmistrz Jersey City: „Nie spotkam się z ludźmi, którzy próbują na nowo napisać rolę ich kraju w Holokauście”

Steven Fulop, burmistrz Jersey City kolejny raz wdał się w polemikę z polskimi władzami i amerykańską Polonią w sprawie Pomnika Katyńskiego. Fulop na Twitterze odniósł się do prośby o zachowanie ważnego dla Polski pomnika w oryginalnym miejscu i odpowiedział na apel o rozmowę z polskimi władzami.

– Żeby było jasne. 1) Pomnik na 100% będzie PRZENIESIONY w inne miejsce, tam gdzie miał stanąć na mocy rozporządzenia z 1986 roku 2) Przedstawiciele polskiego rządu skontaktowali się ze mną, ale nie będę spotykał się z ludźmi, którzy próbują na nowo napisać historię udziału ich państwa w Holokauście 3) Jedyni ludzie, przed którymi odpowiadam, to Jersey City – napisał polityk, nie pozostawiając żadnych złudzeń co do tego, iż nie planuje iść na kompromis w tej sprawie.

Wcześniej, w w wypowiedzi dla ABC News burmistrz Fulop powiedział, że "Polska może uchwalać ustawy i udawać, że nie jest współwinna Holokaustu, ale bez względu na to, ile ustaw przyjmie, nie napisze historii na nowo".

Na zachowanie burmistrza Jersey City reagował ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek, który wystosował list do Stevena Fulopa. Ambasador zaapelował do Fulopa o przeproszenie Karczewskiego (więcej o oskarżeniach wysuwanych przez burmistrza Jersey City w kierunku Marszałka Senatu pisaliśmy tu: Co za skandal! Burmistrz New Jersey o polskim marszałku: to znany antysemita, biały nacjonalista)

 – Byłem zaszokowany zobaczywszy pańskie oskarżenia przeciwko senatorowi Stanisławowi Karczewskiemu, marszałkowi Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Są one fałszywe, bolesne i niewłaściwe dla międzynarodowego dialogu między piastującymi urzędy w dwóch krajach sojuszniczych – napisał amb. Wilczek.

Ambasador zwrócił uwagę, że "jednym z obowiązków Senatu Rzeczpospolitej Polskiej jest dbałość o społeczności polskiej diaspory na całym świecie". Dlatego właśnie "marszałek Karczewski wyraził swoje zaniepokojenie przyszłością Pomnika Katyńskiego w Jersey City, zaniepokojenie które podzielam i wyraziłem to w liście wysłanym w poniedziałek do Pana, szanowny burmistrzu" - przypomniał Wilczek.

ac/twitter/pap


Burmistrz Jersey City 

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 3. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 4. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 5. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 6. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 7. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook