Jedynie prawda jest ciekawa


Bułgarzy tęsknią za komunizmem

09.11.2014

Dwie i pół dekady zacierają sporo w pamięci narodowej... Bułgaria tęskni za Żiwkowem i czasami sierpa i młota.

25 lat po obaleniu komunizmu w Bułgarii jest on idealizowany. 44 proc. Bułgarów uważa lata 1944-89 za skuteczne dla rozwoju kraju, a 50 proc. ocenia transformację jako nieskuteczną - wskazuje sondaż agencji Alpha Research.

Obszerne badanie, opublikowane w niedzielę z okazji 25. rocznicy obalenia komunistycznego przywódcy Todora Żiwkowa, obejmuje nie tylko pełnoletnich obywateli, lecz także reprezentatywną grupę młodzieży w wieku 16-17 lat. Szefowa agencji Boriana Dimitrowa tłumaczy, że celem włączenia ich do badań było rozeznanie co do wiedzy najmłodszego pokolenia na temat najnowszej historii.

Jej stan zdaniem Dimitrowej jest przerażająco niski. 94 proc. młodych nie wie nic o czasach sprzed 1989 r. Ponad trzy czwarte nie wie, kim byli Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow, a także czy komunizm w Bułgarii skończył się po upadku muru chińskiego czy berlińskiego.

Brak dyskusji w społeczeństwie na temat mechanizmów działania władzy komunistycznej oraz całkowita abdykacja instytucji oświatowych i kulturalnych w zakresie tej tematyki pozbawia młode pokolenie wiedzy o ideologicznej i politycznej istocie reżymu komunistycznego - ostrzega Dimitrowa.

Pamięć zbiorowa o 45-letnim okresie komunistycznym wyblakła, ustępując miejsce idealizacji. Ponad połowie współczesnych Bułgarów epoka komunizmu kojarzy się ze spokojem, bezpieczeństwem, pracą dla wszystkich, bezpłatnym systemem ochrony zdrowia. Z upływem czasu i narastaniem trudnościach okresu transformacji ocena tamtej epoki staje się coraz bardziej przepełniona nostalgią - stwierdzają autorzy badania. Największą wadą komunizmu według 58 proc. ankietowanych był zakaz wyjazdów za granicę. Na brak podstawowych wolności lub cenzurę zwraca uwagę jeden na pięciu ankietowanych.

O ile w 1992 r. okres 1944-89 był oceniony jako pozytywny przez 33 proc. Bułgarów, obecnie ten odsetek wzrósł do 44 proc. W ciągu 23 lat odsetek tych, którzy wystawili mu negatywną ocenę, zmalał z 30 do 14 proc. Aprobata dla nieżyjącego od 16 lat Todora Żiwkowa wzrosła z 16 proc. w 1991 r. do 55 proc. obecnie.

Bułgarzy żyją dzisiaj z poczuciem niespełnionych oczekiwań - oceniają autorzy badania. Chodzi nie tylko o nadzieję wzrostu dochodów i możliwości znalezienia pracy, lecz także o nadzieję na sprawiedliwe i skuteczne rządy. Zaledwie 2 proc. Bułgarów uważa, że spełniły się oczekiwania co do nadrzędności prawa, 5 proc. - że powstały demokratyczne instytucje, 10 proc. - że wybory są naprawdę wolne i demokratyczne. Zdecydowana większość ocenia, że instytucje są skorumpowane i przyzwalają na nadużycia władzy.

Połowa Bułgarów ocenia okres transformacji negatywnie. Według 54 proc. przez minione ćwierć wieku zwykli ludzie przegrali. Zdaniem 41 proc. zyskali politycy, 27 proc. ocenia, że wygrała mafia i przestępcy.

Według wniosków z badania po 25 latach przed krajem stoi to samo wyzwanie: budowa efektywnych i nieskorumpowanych instytucji, gwarantujących nadrzędność prawa i przedstawicielstwo polityczne, które byłoby gwarantem ograniczenia nadużycia władzy.

Sondaż przeprowadzono w październiku wśród 1 200 obywateli bułgarskich w wieku powyżej 16 lat.

lw, PAP

Warto poczytać

 1. 1270trumpmerkel 25.09.2018

  Trump w ostrych słowach do Niemców: „Bierzcie przykład z Polski!”. Merkel się wścieknie

  Prezydent Donald Trump oświadczył podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie". Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

 2. 1270aaaborcja 25.09.2018

  Lewica chce zabijać zdrowe nienarodzone dzieci?

  Niedawna decyzja Irlandczyków o liberalizacji prawa aborcyjnego spotkała się z zachwytem ze strony środowisk lewicowych

 3. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 4. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 5. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 6. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 7. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook