Jedynie prawda jest ciekawa


Bułgaria: problemy z utworzeniem rządu

28.02.2013

Bułgarska Partia Socjalistyczna (BSP) zapowiedział, że nie będzie współtworzyć nowego rządu, po dymisji gabinetu Bojko Borysowa.

"Zwróciłem mandat utworzenia nowego rządu, który przekazał mi prezydent. Sytuacja w kraju wymaga przedterminowych wyborów" - oświadczył przywódca socjalistów Sergej Staniszew.

"Nie będę premierem, niezależnie od tego, jakie byłyby wyniki wyborów" - zapowiedział Staniszew, który jest równocześnie przewodniczącym Partii Europejskich Socjalistów.

Był on już premierem w latach 2004-2009 w trójpartyjnym centrolewicowym rządzie.

W poniedziałek z próby utworzenia nowego rządu zrezygnował Bojko Borysow, który stoi na czele największej w parlamencie partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB).

W piątek misję utworzenia rządu prezydent Rosen Plewnelijew powierzy liderowi tureckiego Ruchu na rzecz Praw i Swobód (DPS) Luftiemu Mestanowi. Już wcześniej ugrupowanie to sygnalizowało, że także odmówi jej przyjęcia.

W czwartek Plewnelijew wygłosi w parlamencie orędzie do narodu i przedstawi swe inicjatywy w celu przezwyciężenia kryzysu politycznego i społecznego po dymisji rządu Borysowa.

Zgodnie z konstytucją odmowa utworzenia rządu przez liderów trzech partii parlamentarnych prowadzi do rozwiązania Zgromadzenia Narodowego i rozpisania wyborów parlamentarnych w ciągu dwóch miesięcy; prawdopodobnie odbędą się one w maju. Rozwiązując parlament, prezydent mianuje rząd tymczasowy. Według przewidywań Plewnelijewa parlament zostanie rozwiązany pod koniec bieżącego tygodnia.

Staniszew zażądał w środę, aby złożony z ekspertów rząd poczynił kroki w celu zmniejszenia cen energii, których gwałtowny skok wywołał burzliwe protesty uliczne, co doprowadziło do upadku rządu.

W środę prokuratura i służby podatkowe rozpoczęły śledztwo w trzech firmach dystrybucji energii na terytorium Bułgarii: czeskich CEZ i Energo-Pro oraz austriackiej EWN.

"Nie chodzi o wymierzenie ciosu inwestorom zagranicznym, lecz trzeba myśleć o Bułgarach, którzy wkrótce otrzymają kolejny rachunek (za prąd)" - oznajmił prokurator generalny Sotir Cacarow.

Poinformował również, że prokuratura wszczęła już śledztwo w sprawie ustalania cen energii w elektrowniach cieplnych i elektrowni atomowej w Kozłoduju.

Bułgarski parlament przegłosował w środę poprawkę prawa energetycznego, która zezwala Agencji Regulacji Cen na natychmiastową rewizję cen prądu. Pozwoli to na obniżkę tych cen, jak wcześniej obiecywano, o 8 procent od marca.

PAP, lz

[fot: EPA]

Warto poczytać

 1. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 2. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 3. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 4. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 5. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 6. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 7. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 8. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook