Jedynie prawda jest ciekawa


Brytyjskie media ganią May. "Johnson zadeklarował więcej niż ona"

27.10.2017
May27102017
Brytyjskie media ganią May. "Johnson zadeklarował więcej niż ona"

Brytyjskie media, przywołując w piątek słowa szefa dyplomacji Borisa Johnsona ze spotkania z Polakami o tym, że prawa obywateli UE będą zagwarantowane "cokolwiek się stanie", oceniają, że to bardziej konkretna deklaracja, niż zaoferowała premier Theresa May

Przed 10 dniami podczas spotkania z liderami polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii w ramach promocji Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego Johnson powiedział do Polaków: "jesteście tutaj kochani, jesteście mile widziani, a wasze prawa będą chronione niezależnie od tego, co się stanie". - Zadbamy o to, aby nadal przyjmować ludzi z Polski, którzy chcą tu mieszkać i budować swoje życie w tym kraju - zapewnił.

Dziennik "The Guardian" ocenił, że ta wypowiedź jest "znacznie bardziej konkretną gwarancją niż ta, którą oferowała premier Theresa May, czekając aż zabezpieczone zostaną prawa obywateli Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej".

Gazeta zwróciła uwagę, że ledwie kilka godzin wcześniej szef dyplomacji przekonywał w Izbie Gmin, iż kwestia nie została wciąż rozwiązana, a inicjatywa należy do partnerów w Unii Europejskiej. - Wszyscy chcemy dokonać postępu (...), ale do tego może dojść tylko wtedy, kiedy nasi przyjaciele i partnerzy zdecydują się na poważne podejście do tych negocjacji - tłumaczył.

"The Guardian" przypomniał, że Johnson był zwolennikiem natychmiastowego zagwarantowania praw obywateli UE po referendum, ale jego opinia nie uzyskała poparcia reszty członków rządu.

Dziesięć dni po wystąpieniu brytyjskie media podchwyciły i opisały jego słowa na podstawie nagrania zamieszczonego na Twitterze na profilu ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie.

Komentarze Johnsona trafiły także na pierwszą stronę konserwatywnego dziennika "The Telegraph" i liberalnego "i", należącego do wydawcy "The Independent".

"Telegraph" zaznaczył, że szef dyplomacji "poszedł o wiele dalej niż premier May", a jego deklaracja brzmiała jak jednostronna gwarancja praw obywatelskich, a "i" opatrzyło zdjęcie Johnsona tytułem "Boris mówi milionowi Polaków, że mogą zostać".

Rzeczniczka Foreign Office tłumaczyła wypowiedź Johnsona, mówiąc, że minister "podkreślał jedynie determinację rządu, aby (...) zabezpieczyć prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków mieszkających w Unii Europejskiej, co jest głównym priorytetem premier". Jak dodała, obie strony "są o krok od porozumienia".

W Wielkiej Brytanii mieszka około miliona Polaków, którzy stanowią największą grupę narodową wśród cudzoziemców w tym kraju.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i opuści Wspólnotę w nocy z 29 na 30 marca 2019 roku.

PAP
Fot: EPA/ANDY RAIN

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po terytorium Państwa Islamskiego by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook