Jedynie prawda jest ciekawa


Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

26.04.2018
1270alfiepoland
Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce. Postanowiła się do niej odnieść policja z Merseyside, której funkcjonariusze pilnują, aby ojciec Alfiego nie porwał go ze szpitala. Na swoim oficjalnym profilu zasugerowali niedwuznacznie obrońcom Alfiego, że.... mogą zostać aresztowani za niepochlebne komentarze pod adresem szpitala zamieszczane w mediach społecznościowych.

We wpisie zrobionym 25 kwietnia wieczorem policjanci z Merseyside cytują swojego szefa, głównego inspektora Chrisa Gibsona. Gibson stwierdza, że doszły do nich informacje o licznych postach w mediach społecznościowych dotyczących szpitala w Adler Hay, gdzie obecnie przebywa Alfie, i całej sytuacji. W następnym akapicie ujawnia, że wszystkie takie wpisy są przez nich monitorowane. Przypomina także, że jego ludzie będą reagować na te, które zostaną uznane za obraźliwe lub zawierające groźby. 

Groźba policji z Merseyside nie jest pozbawiona podstaw. Przepisy w ojczyźnie Orwella dotyczące walki z „mową nienawiści” faktycznie dają im duże uprawnienia, z których brytyjska policja często korzysta. Po tym, gdy dwóch muzułmanów odcięło głowę brytyjskiemu żołnierzowi w Woolwich brytyjscy policjanci aresztowali kilka osób za wpisy na twitterze które uznali za antyislamskie. Głośny był również przypadek 46-letniego Matthew Doyle'a. Po ataku terrorystycznym w Brukseli, w którym zginęło 31 osób, napisał na twitterze: „Spotkałem wczoraj w Croydon muzułmańską kobietę i kazałem jej wytłumaczyć Brukselę. Odpowiedziała „Nie mam z tym nic wspólnego”. Kiepskie wytłumaczenie”. Po paru godzinach był już w kajdankach chociaż w międzyczasie zdążył usunąć tego twitta.

Koszmar Orwella się spełnia.

To tylko dwa przypadki z wielu innych. Liczba aresztowań za mowę nienawiści w mediach społecznościowych w UK dramatycznie rośnie. The Times dotarł w zeszłym roku do oficjalnych statystyk według których w 2016 roku z paragrafu 127 Ustawy Komunikacyjnej zostało aresztowanych 3395 osób – 9 dziennie. Faktyczna liczba zapewne jest znacznie wyższa, statystyka ta obejmuje bowiem jedynie 29 jednostek policji. 13 innych odmówiło dziennikarzom udostępnienia danych, a dwie dostarczyły dane które były bezużyteczne. Dodatkowo obejmuje ona wyłącznie najpopularniejszy przepis używany w takich sprawach, ale można być aresztowanym również za złamanie innych.


Cenzura Brytyjczyków jest coraz gorsza. W zeszłym roku Amber Rudd, sekretarz spraw wewnętrznych w rządzie Theresy May, zapowiedziała utworzenie specjalnej jednostki policji, która będzie zajmować się wyłącznie „mową nienawiści”. Opozycja polityczna wobec tego orwellowskiego pomysłu ograniczała się w zasadzie jedynie do tego, że rząd przyznał tej jednostce zbyt małe środki finansowe. Liczba aresztowań za aktywność w social media. Rekordzistami jest policja z West Midlands, która od 2014 roku zwiększyła liczbę aresztowanych o niemal 900 procent. Walka z innymi rodzajami przestępczości nie idzie brytyjskim policjantom już tak dobrze. Liczba niemal wszystkich przestępstw gwałtownie rośnie, a głośno zrobiło się ostatnio o tym, że Londyn po raz pierwszy od 200 lat przegonił pod tym względem Nowy Jork. 


Wątpliwe, aby groźba policji z Meyerside miała ocenzurować komentarze w sprawie Alfiego. O zbrodni brytyjskiego systemu sądowniczego zrobiło się bowiem głośno na całym świecie i wielu mieszkańców nadal wolnych krajów otwarcie mówi brytyjskim policjantom co o nich sądzi.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 3. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 4. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 5. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 6. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 7. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook