Jedynie prawda jest ciekawa


Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

18.07.2018
antysemityzm-18072018
Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA).

Od miesięcy lider ugrupowania Jeremy Corbyn i jego najbliżsi współpracownicy zmagają się z zarzutami o antysemityzm, m.in. ze względu na jawne sympatie propalestyńskie i krytykę działań Izraela, a także niewystarczająco ostre procedury dyscyplinarne wobec członków, którzy wyrażają antysemickie poglądy.

Najnowsza odsłona konfliktu dotyczy zawężenia przez krajowy komitet wykonawczy (NEC) Partii Pracy definicji antysemityzmu ustalonej przez IHRA. Doszło do tego w wyniku wewnętrznej dyskusji, w trakcie której uznano, że definicja ta jest zbyt szeroka i ograniczyłaby możliwość krytyki Izraela.

Krótko przed posiedzeniem NEC ponad 60 brytyjskich rabinów - od ultrakonserwatywnych po liberalnych, w tym kobiety - podpisało wspólny list, w którym oskarżono przywództwo Partii Pracy o to, że zdecydowało się zignorować społeczność żydowską, nie konsultując wcześniej tej decyzji.

-Antysemityzm w kręgach Partii Pracy stał się na tyle dotkliwy i rozprzestrzeniony, że musimy przemówić jednym głosem - napisano, podkreślając, że zmiana definicji wbrew opinii żydowskiej społeczności jest działaniem w najbardziej obraźliwy, arogancki sposób.

Pomimo tej interwencji NEC zdecydował się na przyjęcie lekko zmodyfikowanego zapisu IHRA, odrzucając m.in. wybrane przykłady antysemityzmu jako uporczywe kontrowersyjne wypowiedzi na temat Izraela. Oryginalna definicja w pełnym brzmieniu jest przyjęta m.in. przez rządzącą Partię Konserwatywną, ministerstwa i instytucje rządowe, prokuraturę i ponad 100 przedstawicielstw władz lokalnych.

W środę media poinformowały, że w związku ze sprawą po wtorkowym bloku głosowań w Izbie Gmin Corbyn został zaatakowany przez posłankę jego ugrupowania Margaret Hodge, która nazwała go antysemitą i rasistą. Udowodniłeś, że nie chcesz w partii takich ludzi jak ja - dodała.

Decyzję NEC publicznie skrytykowało także wielu innych labourzystowskich deputowanych, m.in. przewodniczący ponadpartyjnej grupy ds. brytyjskich Żydów Wes Streeting, który ostrzegł, że decyzja ta uderzy w wiarygodność (jego ugrupowania) jako antyrasistowskiej partii politycznej.

Kwestię tolerancji antysemityzmu w Partii Pracy podniósł także deputowany John Woodcock, który w środę zrezygnował z członkostwa w ugrupowaniu. Deputowany jest od kilku miesięcy objęty postępowaniem dyscyplinarnym dotyczącym niepotwierdzonych zarzutów o molestowanie seksualne wobec współpracownicy.

Tłumacząc decyzję o złożeniu legitymacji partyjnej, polityk wskazał m.in. na próbę politycznego ingerowania w śledztwo ze strony Corbyna, którego jest stanowczym krytykiem, a także tłumaczył, że ugrupowanie zostało przejęte przez twardą lewicę i toleruje antysemityzm.

Do sprawy odniosła się nawet podczas środowej sesji pytań i odpowiedzi premier Theresa May, która w odpowiedzi na pytanie jednej z posłanek oceniła, że Corbyn próbuje zredefiniować antysemityzm. Antysemityzm to rasizm - Partia Pracy powinna to zaakceptować, (Corbyn) powinien to zaakceptować i wszyscy powinniśmy zobowiązać się do przestrzegania tej definicji - powiedziała szefowa rządu.

Zwolennicy Corbyna wielokrotnie bronili jego zaangażowania w sprawy palestyńskie, tłumacząc, że jego krytyka dotyczy jedynie państwa Izrael, a nie Żydów, a w efekcie nie jest antysemicka. Przed spotkaniem NEC koalicja 36 międzynarodowych żydowskich grup antysyjonistycznych poparła jego stanowisko, pisząc, że zniekształcona definicja antysemityzmu (przyjęta przez IHRA) służy stłumieniu krytyki Izraela.

Według sondażu Antisemitism Barometr w kwietniu br. aż 83 proc. wyborców uważało, że Partia Pracy jest nadmiernie tolerancyjna wobec antysemickich postaw swoich deputowanych i aktywistów.

(PAP)

Warto poczytać

 1. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 2. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 3. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 4. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 5. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 6. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 7. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 8. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook