Jedynie prawda jest ciekawa


Brytyjczycy zdecydują o członkostwie w UE?

24.10.2011

Wniosek o referendum w sprawie członkostwa w Unii zgłosili konserwatywni posłowie, z tzw. ostatnich rzędów. To mniej znaczący działacze obecnie rządzącej partii. Wniosek o referendum poparło ponad 100 tysięcy obywateli. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron nakazał jednak swoim posłom, pod groźbą kar dyscyplinarnych, głosować przeciwko rezolucji. Labourzyści mają zrobić to samo.

Do buntu przeciwko Cameronowi gotowych jest około 70 torysów. Przywódca „buntowników” Bernard Jenkin powiedział dziś rano dla BBC, że chodzi o demokrację. Przypomniał, że brytyjskie społeczeństwo od dawna chce referendum w sprawie Unii Europejskiej, a nie było takiej szansy od 1975 roku. –Miało być referendum w sprawie traktatu z Maastricht, rząd Partii Pracy obiecywał je w kwestii konstytucji europejskiej, potem myśmy je obiecywali po traktacie lizbońskim, ale i do tego referendum nie doszło - mówi Jenkin.

Eurosceptycy przyznają, że raczej przegrają w Izbie Gmin. Przyznają też, że nawet gdyby do referendum doszło, to większość Brytyjczyków wybrałaby opcję zreformowania członkostwa niż wystąpienia z Unii.

- Sondaże w Wielkiej Brytanii w większości pokazują, że społeczeństwo chce referendum – komentuje dla Stefczyk.info Aleksandra Rybińska. Dodaje, że premier David Cameron rzeczywiście nie chce nic o tym wiedzieć. – Cameron twierdzi, że to nie jest dobry moment nawet na debatę na ten temat. Według niego na przeszkodzie stoi kryzys i zobowiązania Wielkiej Brytanii wobec Unii Europejskiej. Twierdzi, że to trzeba przenieść na 2015 roku, albo nawet później. Zwolennicy jednak nalegają i mówią, że nie ma na co czekać, bo brytyjska opinia publiczna popiera ten pomysł. W partii konserwatywnej w Wielkiej Brytanii jest pewien rozłam dotyczący członkostwa w Unii - dodaje Rybińska.

MK
[fot. Sxc.hu/fantichi]

Warto poczytać

 1. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 2. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 3. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 4. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 5. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 6. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 7. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook