Jedynie prawda jest ciekawa


Brutalne stłumienie demonstracji w Rosji. Policja pałuje nawet dzieci

10.09.2018
1270rosjafnbas
Brutalne stłumienie demonstracji w Rosji. Policja pałuje nawet dzieci

„Moskwa dziś. Tak wygląda faszyzm XXI wieku. Rosja to jedyny kraj na świecie, który od wieków niewoli zarówno narody, którym wcześniej zagrabił ziemie, jak i swoich własnych obywateli” – napisał na Twitterze jeden z najpopularniejszych internetowych litewskich komentatorów politycznych, a zarazem przeciwnik imperialistycznych zapędów Rosji, użytkownik Vitauskas. Twitterowicz zamieścił film z brutalnej rozprawy rosyjskiej policji z demonstrantami. Dostało się nawet dzieciom.

Od kilku tygodni w Rosji nie ustają protesty przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Mimo wizji surowych sankcji karnych za udział w demonstracji, ludzie masowo wyszli na ulicę sprzeciwiając się reformie emerytalnej. Nic dziwnego wszak nowelizacja przewiduje podwyższenie wieku emerytalnego do 65 lat dla mężczyzn (obecnie 60) i 63 dla kobiet (obecnie 55).  W pierwszym przypadku mówimy o sytuacji, gdzie statystyczny rosyjski mężczyzna będzie umierał zaledwie rok po przejściu na emeryturę (średnia długość życia mężczyzn w Rosji wynosi ok 66 lat). Zmiany mają dotyczyć wszystkich z wyjątkiem służb mundurowych i wojska.

Opozycja, która od miesięcy próbuje zwrócić uwagę na bezduszność nowych przepisów postanowiła sięgnąć po argument ostateczny – po dzieci, to przecież one w przyszłości będą największymi ofiarami reformy. W demonstracji wzięło udział kilkadziesiąt dzieci w wieku szkolnym, protestując przeciw prawu skazującemu ich na pracę do śmierci. Jednak policja niewiele zrobiła sobie z młodego wieku niektórych uczestników – podobnie jak inni zostali oni spałowani i skuci kajdankami. W reżimowych mediach okrzyknięto je „piątą kolumną”, sugerując, że zostali „zwerbowani” przez zagraniczną agenturę.

- Rosja tonie – czytamy w internetowych wpisach – Pod kolorową fasadą, aż trzeszczy, czekać tylko aż runie.


Warto poczytać

 1. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 2. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 3. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 4. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 5. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 6. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 7. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook