Jedynie prawda jest ciekawa


Brak zagrożenia terrorystycznego dla instytucji UE

23.11.2015

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas ogłosił, że nie ma konkretnego zagrożenia terrorystycznego wobec instytucji UE. Poziom alertu w siedzibie KE nie został podniesiony, ale wzmocniono kontrole.

W Brukseli od piątkowego wieczoru obowiązuje najwyższy, czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego. Według władz istnieje groźba skoordynowanych zamachów, jak 13 listopada w Paryżu. Nie funkcjonuje metro, zamknięte są szkoły i uczelnie, odwołano imprezy masowe. Do poniedziałku policja zatrzymała w sumie 21 osób w ramach operacji antyterrorystycznej.

- Belgijskie władze potwierdziły, że nie ma konkretnego zagrożenia dla europejskich instytucji, w tym Komisji Europejskiej - powiedział Schinas na konferencji prasowej. Jak dodał, zdecydowano, że w budynkach KE nadal zostanie utrzymany żółty poziom alertu, wprowadzony już na początku roku, po zamachach w Paryżu na redakcję pisma "Charlie Hebdo" i sklep z artykułami koszernymi.

- Spotkania w siedzibie KE odbywają się zgodnie z planem. Wzmocniono środki bezpieczeństwa. Sprawdzane są bagaże osób wchodzących do budynków Komisji i wjeżdżające samochody. Zamknięty jest żłobek i szkoły europejskie. Odwołano także imprezy wokół budynków KE i wzmocniono patrole - relacjonował rzecznik.

Dodał, że w ciągu weekendu wszyscy pracownicy Komisji byli informowani o sytuacji. Ze względu na zamknięcie żłobków i szkół pracę w KE zorganizowano w poniedziałek elastycznie, tak by rodzice mogli zapewnić dzieciom opiekę.

- Jesteśmy w kontakcie z belgijskimi władzami w sprawie oceny sytuacji. Spokojnie kontynuujemy pracę - powiedział Schinas. Nie wykluczył, że w następnych dniach poziom alertu może zostać podniesiony - w zależności od rozwoju wydarzeń w Brukseli i informacji od belgijskich władz. Poziom alertu został z kolei podniesiony w budynkach Rady UE, gdzie odwołano niektóre spotkania.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook