Jedynie prawda jest ciekawa


Brak szans na zatrzymanie zbrojeń Korei Północnej?

14.12.2017

Wysłannik ONZ Jeffrey Feltman wrócił z Korei Płn. głęboko zaniepokojony brakiem szans na zatrzymanie zbrojeń atomowych Pjongjangu, który w jego ocenie nie chce obecnie negocjować - podał w czwartek Bloomberg, powołując się na anonimowe źródło dyplomatyczne.

Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. politycznych Feltman ocenił, że reżim Kim Dzong Una nie będzie skłonny prowadzić negocjacji, dopóki jego program zbrojeniowy nie rozwinie się na tyle, by skutecznie pełnić funkcję odstraszającą - powiedział Bloombergowi europejski dyplomata po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ za zamkniętymi drzwiami, na którym Feltman przedstawił sprawozdanie z wizyty.

Feltman odwiedził Koreę Północną po przeprowadzeniu przez ten kraj pod koniec listopada próby swej najbardziej zaawansowanej jak dotąd międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM). Pjongjang ogłosił, że jest w stanie dokonać ataku atomowego na całe terytorium USA. Eksperci mają jednak wątpliwości, czy reżim potrafi już na tyle zminiaturyzować ładunek jądrowy, by umieścić go na takiej rakiecie.

Zastępca sekretarza Feltman w obrazowy sposób przekazał członkom RB ONZ swoje głębokie zaniepokojenie sytuacją na Półwyspie Koreańskim. (...) W Pjongjangu jest nieco inna ocena tej sprawy - powiedział rzecznik Feltmana Jose Luis Diaz, cytowany przez agencję Bloomberga.

Po spotkaniu z RB ONZ we wtorek Feltman powiedział dziennikarzom, że nie jest pewny, jaki wpływ będą miały jego rozmowy w Pjongjangu. "Myślę, że zostawiliśmy uchylone drzwi (...) Mam wielką nadzieję, że drzwi do rozwiązania na drodze negocjacji będą teraz otwarte na oścież" - dodał.

W piątek w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa dotyczącym głównie kwestii Korei Północnej, weźmie udział sekretarz stanu USA Rex Tillerson, który w przeciwieństwie do prezydenta Donalda Trumpa stara się raczej łagodzić napięcie. W tym tygodniu Tillerson mówił, że USA byłyby gotowe na bezwarunkowe rozmowy z reżimem po - jak to ujął - "okresie ciszy" bez prób atomowych czy rakietowych. "Po prostu się spotkajmy" - mówił we wtorek w Waszyngtonie.

Tillerson twierdzi, że USA są gotowe do rozpoczęcia rozmów "bez wstępnych warunków" i "kiedy tylko Korea Północna będzie skłonna rozmawiać", ale tego stanowiska nie podziela Biały Dom. Po przemówieniu sekretarza stanu rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders wydała oświadczenie, w którym zapewniła, że stanowisko prezydenta względem Pjongjangu nie uległo zmianie.

Wcześniej Trump ocenił na Twitterze, że Tillerson "marnuje swój czas, usiłując negocjować z małym człowiekiem od rakiet", jak prezydent USA nazywa północnokoreańskiego przywódcę.

W listopadzie w czasie swojej podróży po krajach Azji Trump wielokrotnie powtarzał, że chce całkowitego rozbrojenia nuklearnego Korei Płn. i nie zamierza negocjować z Kimem, dopóki całkowicie nie zrezygnuje on ze zbrojeń. "Teraz jest czas siły" - grzmiał Trump i groził reżimowi użyciem pełnego zakresu "niedoścignionych możliwości militarnych" USA.

Rzecznik chińskiej dyplomacji Lu Kang powiedział na środowej konferencji prasowej, że Chiny z zadowoleniem przyjmują wszelkie próby rozwiązania sprawy poprzez rozmowy i mają nadzieję, że USA i Korea Północna będą w stanie "pójść w tym samym kierunku, podejmując znaczące kroki w stronę dialogu i kontaktu".

 

 

PAP

Warto poczytać

 1. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 2. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 3. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 4. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 5. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 6. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 7. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 8. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook