Jedynie prawda jest ciekawa


Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

16.07.2018
bokoharam17062018
Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

Do ataku miało dojść w sobotę, o wpół do ósmej wieczorem. Setki dżihadystów, uzbrojonych w broń automatyczną, miało zaatakować bazę wojskową w wiosce Jilii w prowincji Yobe. Zdobyli ją po ciężkiej walce, która potrwała ponad półtorej godziny. Baza była obsadzona przez 734 żołnierzy z Brygady Frontowej 81 Dywizji. Dowódca bazy i zaledwie 63 żołnierzy dali radę dotrzeć do oddalonego o 60 kilometrów miasta Geidam. Los pozostałych 670 żołnierzy na chwilę obecną jest nieznany. Według dowódcy lokalnej milicji walczącej z jihadistami żołnierze ponieśli straty, jednak nie potrafił odpowiedzieć ilu z nich zginęło lub dostało się do niewoli. Sprawę komplikuje fakt, że była to nowa baza a jej obsługa dopiero niedawno przybyła ze stolicy kraju Abudży i nie znają jeszcze lokalnej topografii.

Atak na bazę w Jilli nastąpił w mniej niż 24 godziny po poprzedniej akcji Boko Haram przeciwko siłom zbrojnym Nigerii. W piątek około setki jihadystów zaatakowało konwój wojskowy złożony z 11 ciężarówek. Zaledwie trzem udało się wyrwać z zasadzki i powrócić do bazy. W ataku zaginęło 23 żołnierzy, ich los nadal jest nie znany.

Rząd nie chce się przyznać, że problem istnieje

Rzecznik nigeryjskiej armii nie potwierdził, że atak na bazę w ogóle miał miejsce. Fakt tak znacznej aktywności zbrojnej Boko Haram pokazuje bowiem, że zapewnienia rządu Nigerii o tym, że zagrożenie ze strony tej organizacji minęło i że kraj znajduje się w okresie stabilizacji.
Boko Haram powstała w 2002 roku jako sekta zrzeszająca fanatycznych islamistów w stanie Borno. Nigeria trzy lata wcześniej, po upadku ostatniej junty wojskowej, stała się demokracją. Skorzystali z tego radykalni muzułmanie ze zdominowanej przez islam północy kraju, wprowadzając w północnych prowincjach prawo szariatu. Boko Haram, zbliżona ideologicznie do afgańskiego talibanu – mieszkańcy Nigerii nazywają ich nawet „talibami” - chciała walczyć o to, żeby także reszta Nigerii była rządzona przez najbardziej radykalną odmianę prawa szariatu.

Władze Nigerii początkowo zignorowały ostrzeżenia o tym, że nowa radykalna sekta rekrutuje bojowników i rozszerza swoją działalność na kolejne prowincję. W 2009 roku, kiedy Boko Haram rozpoczęła kampanię przemocy, było już za późno. Prowadząca zarówno klasyczne działania partyzanckie jak i bardziej kojarzące się z muzułmanami zamachy samobójcze, często przeprowadzane przez kobiety i dzieci, Boko Haram stała się ogromnym problemem dla władz Nigerii, której armia nie radziła sobie z tłumieniem rewolucji. Przejęcie bazy wojskowej pokazuje, że wbrew zapowiedziom rządu islamiści z BH nadal są dla nich dużym problemem.

Holokaust Chrześcijan

Aktywność Boko Haram budzi szczególne przerażenie wśród zamieszkujących Nigerię Chrześcijan. Ponad połowa mieszkańców tego najludniejszego państwa Afryki, zamieszkiwanego przez ponad 190 milionów osób, jest wyznawcami religii chrześcijańskich. Dżihadyści z Boko Haram atakują chrześcijan przy każdej okazji. Szczególnie zagrożeni są mieszkańcy północy i środkowej części kraju, gdzie bojownicy BH często zapuszczają się na zbrojne akcje.
Faktyczna skala prześladowań Chrześcijan nie jest znana gdyż rząd Nigerii stara się wyciszać religijne aspekty tego konfliktu, jednak wielebny Soja Bewarang, który niedawno napisał w tej sprawie list otwarty do rządu szacuje, że liczba chrześcijańskich ofiar islamistów z północy idzie już w tysiące osób. Islamiści atakują chrześcijańskie osady, strzelają do wiernych w świątyniach. Mężczyźni są zabijani bez litości, często przy pomocy mieczy. Kobiety są gwałcone. Islamiści porywają też dzieci, aby siłą nawrócić je na islam i wykorzystać w zamachach samobójczych. Szczególnie tragiczny jest los małych dziewczynek, które są zmuszane do małżeństwa.
Sytuacja Chrześcijan w Nigerii już teraz jest tragiczna, a z każdym dniem staje się coraz gorsza. Jeżeli władzom nie uda się powstrzymać tej organizacji i islamiści – wspierani przez ISIS i inne islamskie organizacje terrorystyczne – zrealizują swój plan zdobycia kontroli nad resztą kraju, to zamieszkujących Nigerię Chrześcijan może czekać ludobójstwo na niespotykaną od dawna skalę.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 2. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 3. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 4. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 5. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 6. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook