Jedynie prawda jest ciekawa


Blokowanie unijnego kompromisu?

22.11.2012

Premier Donald Tusk uważa, że postulat miliardowych cięć w administracji UE, o co występuje zwłaszcza Londyn, jest próbą zablokowania kompromisu ws. budżetu UE na lata 2014-2020. Tusk uznał za prawdopodobne, że Brytyjczycy zablokują porozumienie budżetowe.

Szef polskiego rządu pytany przez dziennikarzy, czy w administracji unijnej warto szukać oszczędności, odparł, że wszędzie warto ich szukać, ale w sposób symetryczny.

"Nie dajmy się złapać w taką pułapkę, że ktoś rzuci hasło 100 mld czy 200 mld cięć i będzie udawał, że chodzi o administrację, bo wiadomo, że jest to raczej, i tak to odbieram, (...) próba zablokowania kompromisu. Cięcia - tak, zrównoważone po wszystkich politykach, po to żeby osiągnąć kompromis, a nie po to, żeby zademonstrować jakiś pogląd efektowny, a równocześnie nieskuteczny" - powiedział Tusk.

Premier zadeklarował także, że Polska nie znajduje się wśród państw atakujących rabat największych płatników netto w składce do unijnej kasy. "Dlatego, uznając system rabatowy za niesprawiedliwy, ale odziedziczony przecież z przeszłości, nie angażujemy się w jakiś szczególny ostry atak na rabat" - oświadczył. Podkreślił, że Polska stara się precyzyjnie i niezbyt radykalnie formułować własne interesy, a także interesy 15 państw tzw. przyjaciół spójności, ale jednocześnie nie chce prowokować innych partnerów.

Premier zauważył, że w razie prowizorium budżetowego "zwolennicy jakiejś formy rabatu będą kluczowi, żeby osiągnąć co roku to porozumienie (ws. rabatów)". Chodzi o kraje-płatników netto tj. Niemcy, Szwecję i Holandię, które też mają korekty składek do budżetu UE, wygasające jednak, w przeciwieństwie do rabatu brytyjskiego, z końcem 2013 r. Jeśli nie będzie porozumienia ws. budżetu UE na lata 2014-20 i budżet UE byłby oparty na rocznych prowizoriach, to kraje te co roku musiałyby uzgadniać swoje korekty. Rabat brytyjski jest jedynym stały rabatem.

Tusk, pytany jak ocenia szanse na porozumienia ws. budżetu UE, powiedział, że "nie będzie to proste". "Jeśli miałbym mierzyć nadzieję na przyjęcie kompromisu już dzisiaj wyrazem oczu moich rozmówców, to jest mniej niż 50 proc" - powiedział.

Szef rządu przewiduje, że jest dość prawdopodobne, iż Brytyjczycy zablokują porozumienie. "Jeśli nie zablokują i uzyskamy kompromis, nikt nie będzie zadowolony, ale też nikt nie będzie miał poczucia katastrofy. Naprawdę o to chodzi w tej dyskusji, bo szczególnie my jako biorcy (środków) wolelibyśmy wyjechać z +zaklepanym+ budżetem" - przekonywał.

Jak powiedział jeden z unijnych dyplomatów, Wielka Brytania chce zachować swój rabat na dotychczasowym poziomie, ale jednocześnie nie chce płacić na rabaty innych krajów (Niemiec, Szwecji, Holandii). Dodał, że Londyn zszedł trochę w dół z wielkością postulowanych cięć.

Londyn domaga się znacznie większych cięć w budżecie niż zaproponował przed szczytem przewodniczący
Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Van Rompuy obciął ubiegłoroczną propozycję KE opiewającą na ponad bilion euro o 75 mld. Londyn, jak
szacują dyplomaci, domaga się cięć nawet rzędu 180-200 mld euro.

Źródła unijne wskazywały przed szczytem, że UE będzie próbowała przekonać Londyn do zgody na nowy budżet UE na lata 2014-20 większymi cięciami w administracji, utrzymaniem rabatu brytyjskiego, a także badawczymi projektami dla brytyjskich firm. Dyplomaci brytyjscy mieli przedstawiać w Brukseli symulację, z której wynika, że w administracji możliwe są oszczędności nawet 1 mld euro rocznie, jeśli zmieni się pewne zasady wyliczania pensji i emerytur, a także bardziej, niż zaplanowała to KE, ograniczy liczbę pracowników w unijnych instytucjach. Zdaniem unijnych rozmówców tak duże cięcia nie są jednak możliwe.

Źródła UE nie wykluczały jednak, że na szczycie w Brukseli Cameron zgodzi się na znacznie mniejsze cięcia. By jednak mógł po powrocie do Londynu usprawiedliwić swą zgodę, partnerzy w UE muszą pójśćna pewne ustępstwa, m.in. zwiększając cięcia w wydatkach na administrację.

ansa/PAP

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 2. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 3. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 4. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 5. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 6. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 7. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 8. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook