Jedynie prawda jest ciekawa


Białoruskie służby zatrzymały Uładzimira Niaklajeu

25.03.2017

Kandydat na prezydenta Białorusi w wyborach w 2010 r. i jeden z liderów opozycji Uładzimir Nieklajeu został zatrzymany w nocy z piątku na sobotę w pociągu Warszawa-Mińsk. Polityk wracał do białoruskiej stolicy ze spotkania w polskim Sejmie.

O zatrzymaniu Uładzimira Nieklajeua poinformował m.in. niezależny portal "Biełorusskije Nowosti". Do zdarzenia doszło w Brześciu ok. godziny 3 nad ranem.

Nieklajeu wracał z Warszawy, gdzie przebywał od środy. Wraz z innymi przedstawicielami opozycji brał udział w spotkaniu w Sejmie, którego celem była dyskusja na temat sytuacji na Białorusi. Wbrew wcześniejszym planom, Nieklajeu nie wrócił do Mińska piątkowym samolotem, którym lecieli m.in. opozycyjna deputowana Hanna Kanapacka i były więzień polityczny Aleś Bialacki. Na lotnisku było wielu funkcjonariuszy milicji. Według portalu TUT.by obecność dodatkowych funkcjonariuszy była związana z planami zatrzymania polityka.

Wcześniej Nieklajeu - współpracownik innego opozycjonisty Mikałaja Statkiewicza, organizatora sobotniego nielegalnego protestu w Mińsku - powiedział mediom, że demonstracja mimo prowokacji ze strony władz, odbędzie się, a on - "jeśli Bóg da", zamierza wziąć w niej udział.

W sobotę niezależne środowiska na Białorusi świętują Dzień Wolności, nieoficjalne święto niepodległości obchodzone w rocznicę ogłoszenia Białoruskiej Republiki Ludowej w 1918 r. Na ten dzień w Mińsku zaplanowano protesty przeciwko tzw. dekretowi o pasożytnictwie.

W piątek władze wydały zgodę na przeprowadzenie demonstracji w oddalonym od centrum miejskim parku obok Placu Bangalore. Ponieważ władze zmieniły miejsce przeprowadzenia akcji, a informację przekazały w ostatniej chwili, organizatorzy zrzekli się odpowiedzialności za imprezę. Statkiewicz wezwał mieszkańców Mińska do przybycia na miejsce ogłaszane w pierwotnych planach - pod Narodową Akademię Nauk blisko centrum miasta.

Protesty przeciwko dekretowi o pasożytnictwie, który zobowiązuje osoby niepracujące do płacenia specjalnego podatku, prowadzone są od połowy lutego. Od marca trwają zatrzymania ich organizatorów i uczestników. Kilka dni temu prezydent Alaksandr Łukaszenka poinformował o niedoszłej prowokacji zbrojnej, zaś milicja rozpoczęła aresztowania osób rzekomo biorących udział w organizacji bojówek.

[fot.PAP/Leszek Szymański]

MW/PAP

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook