Jedynie prawda jest ciekawa


Białorusini protestują przeciwko "dekretowi o pasożytnictwie"

16.03.2017

O zatrzymaniu w środę ponad 50 osób w różnych miastach Białorusi informuje w czwartek portal Biełorusskije Nowosti. W tym dniu w Mińsku, Grodnie i Mohylewie odbyły się protesty przeciwko tzw. dekretowi o pasożytnictwie.

O zatrzymaniu co najmniej 21 osób w Mińsku poinformowało Centrum Praw Człowieka Wiasna. 
W sprawozdaniu dotyczącym środowego marszu, uzgodnionego z władzami stolicy, organizacja pisze o stosowaniu przez siły bezpieczeństwa "zakazanych praktyk i poważnych naruszeń praw człowieka" i "nieproporcjonalnego użycia siły fizycznej". Według świadków zatrzymań dokonywali mężczyźni w cywilu i przebiegały one w brutalny sposób. 


W środę wieczorem media niezależne informowały, że co najmniej niektórzy z zatrzymanych to anarchiści, którzy brali udział w proteście. 

Dokładna liczba zatrzymanych w Mińsku nie jest znana, ale w mediach pojawiły się informacje o 35-40 osobach. W czwartek rano rozpoczęły się w dwóch sądach rejonowych białoruskiej stolicy pierwsze rozprawy administracyjne wobec zatrzymanych. Podobna sytuacja ma miejsce w Mohylewie, gdzie w środę odbył się nieuzgodniony z władzami protest. 

Obrońcy praw człowieka poinformowali o zatrzymaniu tam po jego zakończeniu ośmiu osób. Kilka osób miało też być zatrzymanych po proteście w Grodnie. W środę w Mińsku, Grodnie i Mohylewie odbyły się protesty przeciwko dekretowi o walce z pasożytnictwem, który zobowiązuje osoby niepracujące do uiszczania specjalnego podatku. 

Według różnych szacunków w stolicy protestowało od ponad 1000 do 3 tys. osób, w Grodnie - do 800 osób, w Mohylewie - ok. 500. Białoruska telewizja państwowa, informując o proteście w stolicy, porównała go do "pochodu nazistów" - odnotował portal tut.by. "Od pierwszych chwil było jasne, że wszystko sprowadzono do haseł politycznych. 

Mieszkańcy byli zszokowani zachowaniem grup anarchistów. Te działania przypominały pochody nazistów. Czy to jest nam potrzebne? Do czego dążą organizatorzy? 

Do katastrofy, tak jak u sąsiadów? Strachu o dzieci i przed wyjściem na ulicę? Czy to walka o granty?" - to fragment relacji w telewizji Białoruś 1. Media państwowe poinformowały o protestach wybiórczo, kładąc nacisk na udział w nich anarchistów i prowokatorów, a także na zagrożenie powtórką z ukraińskiego Majdanu.

wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH]

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po terytorium Państwa Islamskiego by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook