Jedynie prawda jest ciekawa


Białoruscy Polacy apelują do Łukaszenki o zaprzestanie dyskryminacji

31.08.2018
1270lukashenka
Białoruscy Polacy apelują do Łukaszenki o zaprzestanie dyskryminacji

Związek Polaków na Białorusi wystosował w piątek do prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki apel o zaprzestanie dyskryminacji polskich dzieci. Jest to reakcja na nieprzyjęcie do szkoły polskiej w Wołkowysku 13 pierwszoklasistów.

"Zwracamy się do pana o skorzystanie z przysługujących prerogatyw w celu zaprzestania dyskryminacji polskich dzieci" - napisali w apelu do prezydenta przedstawiciele zarządu głównego nieuznawanego przez władze w Mińsku ZPB.

W piśmie wysłanym w piątek do kancelarii szefa państwa działacze wskazali, że od czterech lat na Białorusi dochodzi do dyskryminacji młodych Polaków. Liczba dzieci przyjmowanych do dwóch szkół polskich - w Grodnie i Wołkowysku - jest ich zdaniem sztucznie ograniczana, co uniemożliwia realizację konstytucyjnego prawa mniejszości do nauki w języku ojczystym.

"W szczególności w roku szkolnym 2018-2019 odmówiono przyjęcia do szkoły polskiej w Wołkowysku trzynaściorga dzieci" - napisali przedstawiciele ZPB. "Sytuacja ta jest sprzeczna z konstytucją Republiki Białoruś, ustawodawstwem i zobowiązaniami międzynarodowymi Białorusi w zakresie praw mniejszości narodowych" - czytamy w oświadczeniu zarządu ZPB.

Jak podkreślili działacze, używany przez władze lokalne argument o braku miejsc nie jest prawdziwy, ponieważ szkoła polska jest jedną z niewielu w Wołkowysku, gdzie zajęcia odbywają się w trybie jednozmianowym.

"Mamy do czynienia z dyskryminacją mniejszości polskiej na Białorusi" - powiedziała PAP szefowa ZPB Andżelika Borys.

To między innymi dzięki staraniom aktywistów udało się w tym roku doprowadzić do przyjęcia do szkoły polskiej w Grodnie wszystkich chętnych dzieci i utworzenia tam trzech, a nie - jak wcześniej zapowiadano - dwóch klas pierwszych. Komplety dokumentów przyjęto tam w czerwcu od wszystkich chętnych i przyjętych ma być 84 dzieci.

W Wołkowysku komplet dokumentów mogło złożyć tylko 18 dzieci, choć już pierwszego dnia rekrutacji zgłosiło się 25 chętnych. Dyrektorka szkoły informowała, że kuratorium zgodziło się na przyjęcie tylko 18 dzieci. Władze argumentowały to brakiem technicznych i sanitarnych możliwości przyjęcia większej ilości uczniów.

Szkoły polskie w Grodnie i Wołkowysku powstały w latach 90. XX wieku ze środków pochodzących z polskiego budżetu. Działają w ramach państwowego systemu edukacji.

W sobotę 1 września w obu szkołach odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

Z Grodna Justyna Prus (PAP)

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook