Jedynie prawda jest ciekawa


Białoruś: Powstanie centralny system monitoringu

26.05.2017

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret o utworzeniu scentralizowanego systemu monitoringu miejsc publicznych, który ma służyć kontroli bezpieczeństwa publicznego i zapobieganiu przestępstwom. Jego tworzenie i działanie będzie nadzorować MSW.

O podpisaniu 25 maja przez szefa państwa dekretu nr 187 "O republikańskim systemie monitoringu bezpieczeństwa publicznego" informuje w piątek służba prasowa prezydenta.

Jak głosi komunikat, dokument przewiduje rozbudowanie sieci istniejących w kraju kamer i utworzenia na ich bazie "scentralizowanego systemu monitoringu" w celu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.

Zadaniem systemu będzie kontrolowanie bezpieczeństwa, by "zapewnić porządek publiczny, profilaktykę, ujawniać przestępstwa i naruszenia prawa oraz im zapobiegać, poszukiwać osoby, które się ich dopuściły, a także osoby zaginione, by zapobiegać sytuacjom nadzwyczajnym i je eliminować". W tym celu zostaną zastosowane oprogramowanie i specjalne czujniki, które umożliwią zapisywanie poszczególnych wydarzeń. Ma również powstać archiwum monitoringu, dzięki któremu można będzie wyszukać niezbędne dane.

System ma również informować "państwowe instytucje systemu bezpieczeństwa o wystąpieniu zdarzeń, które mają wpływ na bezpieczeństwo publiczne". Jak głosi komunikat, prawo do otrzymywania tych informacji będą również miały "inne podmioty, zgodnie z ich kompetencjami".

Zgodnie z dekretem, instytucją "koordynującą działalność organów państwowych i innych struktur w trakcie tworzenia, funkcjonowania i korzystania z systemu monitoringu" będzie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

W kwietniu minister spraw wewnętrznych Ihar Szuniewicz w rozmowie z portalem TUT.by wyjaśniał, że powstanie "centrum, które skupi wszystkie dyżurne służby instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne, zdrowie, itd.". "Będzie tam dyżurna służba MSW, Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, pogotowia, wojsk ochrony pogranicza, Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) i innych resortów" - mówił Szuniewicz. Zapowiadał wówczas utworzenie "globalnego systemu monitoringu - kamer, sieci do przesyłania danych" - do którego ma zostać włączonych ok. 7 tys. działających już przy różnych obiektach na Białorusi kamer.

"Wszystko to będzie spływać do jednego centrum, gdzie operatorzy będą rejestrować różne naruszenia prawa itp. i przekazywać informacje do stosownych struktur. Takie systemy istnieją w wielu krajach i pozwalają na zaoszczędzenie sił i środków przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności i szybkości reagowania" - przekonywał szef MSW.

TUT.by przypomina, że operatorem systemu ma być przedsiębiorstwo państwowe lub "solidna firma prywatna", a koszt jego utworzenia wyniesie ok. 100 mln dol.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

fot. [Wikimedia Commons]

as/PAP

Warto poczytać

 1. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 2. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 3. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 4. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 5. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 6. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 7. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 8. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook