Jedynie prawda jest ciekawa


Berlin nie spodziewa się przełomu ws. Donbasu

28.11.2016

Niemiecki MSZ studzi oczekiwania przed wtorkowym spotkaniem w Mińsku szefów dyplomacji grupy normandzkiej: Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy poświęconym konfliktowi w Donbasie. Oczekiwania ministra Franka-Waltera Steinmeiera są ograniczone - oświadczył Berlin.

"Nie zdradzę wielkiej tajemnicy, jeśli powiem, że oczekiwania ministra Steinmeiera dotyczące rezultatów jutrzejszego spotkania są raczej ograniczone" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Berlinie rzecznik niemieckiego MSZ Martin Schaefer.

"Zarówno intensywne rozmowy przygotowawcze w minionych tygodniach, jak i publiczne wypowiedzi przedstawicieli stron konfliktu nie pozwalają niestety mieć nadziei na sensacyjny przełom podczas spotkania z Mińsku" - zaznaczył rzecznik.

Zdaniem Berlina strony konfliktu "okopały się na swoich politycznych stanowiskach" i najwidoczniej nie są w stanie "przerwać strzelania". Niemal codziennie liczba naruszeń zawieszenia broni przekracza tysiąc przypadków - zaznaczył Schaefer.

Rzecznik MSZ zapewnił, że strona niemiecka będzie nadal zabiegać o realizację porozumień z Mińska.
Jak podkreślił, Berlin chciałby dostać od Moskwy i Kijowa "mocny sygnał", że nadal chcą realizacji porozumienie mińskiego, a także ustaleń przyjętych miesiąc temu podczas spotkania przywódców czterech krajów tzw. grupy normandzkiej w Berlinie. "Nie tracimy nadziei" - dodał Schaefer.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydenci Francji Francois Hollande, Rosji Władimir Putin i Ukrainy Petro Poroszenko uzgodnili podczas spotkania w Berlinie 20 października, że w ciągu miesiąca powstanie mapa drogowa - plan ustalający kolejność przyszłych działań na Ukrainie w celu pokojowego rozwiązania konfliktu.

Schaefer wyraził nadzieję, że w Mińsku dojdzie do uzgodnienia kolejnych stref w Donbasie, z których wycofane zostaną oddziały bojowe i sprzęt bojowy rządu Ukrainy i separatystów. We wrześniu podpisana została umowa o stworzeniu trzech pierwszych stref tego rodzaju, jednak jedna z nich do tej pory nie powstała.

Odnosząc się do wysuniętej przez Poroszenkę propozycji powołania uzbrojonej misji OBWE nadzorującej rozejm we wschodniej Ukrainie, Schaefer powiedział, że taka dysponująca bronią operacja byłaby bez precedensu w historii tej organizacji, dlatego realizacja tego pomysłu jest bardzo trudna. W OBWE obowiązuje zasada jednomyślności - przypominał rzecznik.

Schaefer powiedział, że Steinmeier zabiega obecnie o zgodę krajów OBWE na ten pomysł. Berlin sprawuje w tym roku przewodnictwo w organizacji zrzeszającej 57 krajów. Od początku konfliktu w Donbasie zginęło ponad 9,5 tysiąca osób.

Ryb, PAP

Fot. [Twitter/@halyapuff]

Warto poczytać

 1. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 2. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 3. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 4. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 5. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 6. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 7. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 8. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook