Jedynie prawda jest ciekawa


Benedykt XVI: świat musi wrócić do Boga

15.08.2012

Jedynie obecność Boga może zapewnić nam lepszy świat - powiedział Ojciec Święty podczas Eucharystii sprawowanej dziś w kościele parafialnym św. Tomasza z Villanova w Castel Gandolfo. Benedykt XVI podkreślił, że świat oddalający się od Boga staje się nie lepszym, lecz gorszym.

Ojciec Święty przypomniał, że dogmat o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny ogłosił 1 listopada 1950 r. Sługa Boży Pius XII, choć ta prawda wiary była już wyznawana od zarania Kościoła, stanowiąc szczególnie ważny aspekt kultu Matki Chrystusa. Kult ten stanowił „siłę napędową”, która doprowadziła do sformułowania dogmatu, będącego „aktem uwielbienia i wywyższenia Matki Bożej. Nawiązując do treści tekstu konstytucji apostolskiej „Munificentissimus Deus”, w której Pius XII ogłaszał tę prawdę wiary, Benedykt XVI zauważył, że akt proklamacji Wniebowzięcia jest tam przedstawiony niemal jak liturgia wiary. Takie ujęcie potwierdza czytana w dniu dzisiejszym ewangelia św. Łukasza i hymn Magnificat, wskazujący, że Maryję uwielbia cały Kościół wszystkich czasów i wszystkich miejsc. „Dzisiejsza uroczystość zachęca więc do uwielbiania Boga, do dostrzeżenia wielkości Matki Bożej”- stwierdził papież.

Benedykt XVI podkreślił, iż powodem wyniesienia Maryi z duszą i ciałem do nieba jest jej wiara. „Przeżyła ona z wzorową wiernością i zachowywała w głębi swego serca słowa Boga do swego ludu, obietnice złożone Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi, czyniąc je treścią swojej modlitwy. Słowo Boże w Magnificat stało się słowem Maryi, lampą na jej ścieżkach, czyniąc ją gotową do przyjęcia także w swym łonie Słowa Bożego, które stało się ciałem” - wyjaśnił Ojciec Święty. Jednocześnie zaznaczył, że Maryja jednocząc się z Bogiem od nas się nie oddala, lecz przeciwnie – przybliża się, gdyż Bóg jest blisko każdego z nas. „Maryja całkowicie zjednoczona z Bogiem ma serce tak wielkie, że może ono pomieścić całe stworzenie, co udowadniają wota na całym świecie” - dodał papież. Tak więc Maryja jest blisko nas, może nas wysłuchać, może pomóc, jest blisko wobec nas wszystkich, „a zjednoczona z Bogiem ma serce tak obszerne, jak serce Boga”.

Benedykt XVI zaznaczył, że także w człowieku jest miejsce dla Boga, a owa obecność Boga w nas jest ważna, by oświecić świat w jego smutku i jego problemach. Papież zachęcił do otwarcia się na Boga, aby mógł On wejść w nasze życie i stać się życiodajną siłą. „Otwierając się na Boga nic nie tracimy, a wręcz przeciwnie, nasze życie staje się wielkie i bogate” - dodał. Ojciec Święty zauważył, że wielu ludzi ma nadzieję na lepszy świat, chociaż nie wiadomo, kiedy ten lepszy świat nadejdzie. Jest natomiast pewne, że świat oddalający się od Boga staje się nie lepszym, lecz gorszym. „Jedynie obecność Boga może zapewnić także lepszy świat” - podkreślił papież. Wskazał, że jedna nadzieja jest pewna – iż oczekuje nas Bóg, a w przyszłym świecie odnajdziemy dobroć Matki, spotkamy naszych bliskich i Odwieczną Miłość. „Bóg nas oczekuje - to jest nasza wielka radość i wielka nadzieja, która rodzi się z dzisiejszej uroczystości” - stwierdził Benedykt XVI. Zachęcił jednocześnie do umocnienia wiary w życie wieczne i przeżywania z nadzieją czasu, jaki daje nam Bóg tu na ziemi.

KAI/kop
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 2. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 3. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 4. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 5. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 6. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 7. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook