Jedynie prawda jest ciekawa


Benedykt XVI o Soborze Watykańskim II

10.10.2012

W przeddzień 50. rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II Benedykt XVI powtórzył za Janem Pawłem II na środowej audiencji generalnej, że Sobór pozostaje "niezawodną busolą". Kulminacją obchodów rocznicy będzie czwartkowa inauguracja Roku Wiary w Kościele.

W katechezie, poświęconej znaczeniu Soboru Watykańskiego II i bogactwu jego nauczania, papież przypomniał, że Jan Paweł II postrzegał go jako wielkie dobrodziejstwo dla Kościoła XX wieku i "busolę", wskazującą drogę na progu nowego tysiąclecia.

Benedykt XVI przywołał również słowa Pawła VI, który zamykając Sobór Watykański II po trzech latach w roku 1965 mówił, że odbył się on w czasie, gdy świat "lansował idee materializmu, laicyzmu, zapominał o Bogu". Dodał, że soborowe dokumenty są busolą także w czasach obecnych i pozwolą "nawie Kościoła wypłynąć na otwarte morze, pośród burz lub fal spokojnych i cichych, aby płynąć bezpiecznie i dotrzeć do celu".

Papież podzielił się również swymi osobistymi wspomnieniami sprzed 50 lat mówiąc: "Byłem młodym profesorem teologii fundamentalnej na Uniwersytecie w Bonn, a punktem odniesienia w wymiarze ludzkim i kapłańskim był dla mnie arcybiskup Kolonii, kardynał Joseph Frings. Zabrał on mnie na Sobór jako doradcę teologicznego, a potem zostałem mianowany ekspertem soborowym".

"Było to dla mnie wyjątkowe doświadczenie" - powiedział Benedykt XVI. Sobór nazwał "pięknym freskiem namalowanym pod kierunkiem Ducha Świętego". Wyraził przekonanie, że soborowe nauczanie jest "mocnym wezwaniem" do "ponownego odkrywania każdego dnia piękna wiary" i do jej "głębokiego poznania".

Zwracając się do Polaków Benedykt XVI powiedział: "Jutro, wspominając złoty jubileusz inauguracji Soboru Watykańskiego II, rozpoczniemy uroczyście Rok Wiary. Niech będzie on czasem ożywienia w sercach oczekiwań Ojców Soboru, by wszyscy ludzie mogli poznać Ewangelię i spotkać Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem".

Historycznym wydarzeniem środowej audiencji generalnej na Placu świętego Piotra było włączenie do używanych w jej trakcie języków także arabskiego. Ksiądz lektor po arabsku odczytał streszczenie katechezy, a papież udzielił w tym języku krótkiego błogosławieństwa. Watykan wyjaśnił, że w ten sposób Benedykt XVI chce okazać "zainteresowanie i wsparcie dla chrześcijan z Bliskiego Wschodu".

PAP/kop
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 2. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 3. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 4. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 5. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 6. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 7. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook