Jedynie prawda jest ciekawa


Z kim Merkel utworzy koalicję? Ta partia budzi zaskoczenie

29.09.2017

Większość Niemców popiera koalicję partii chadeckich CDU/CSU z liberalną FDP i Zielonymi - wynika z sondażu opublikowanego w piątek przez telewizję ZDF. Ze względu na różnice poglądów rozmowy o utworzeniu koalicyjnego rządu mogą przeciągnąć się do 2018 roku.

Za sojuszem chadeków z liberałami i Zielonymi, nazywanym przez media ze względu na kolory symbolizujące te partie "Jamajką", opowiedziało się 59 proc. uczestników ankiety - podała ZDF. Przeciwnych rządowi tych czterech partii było 22 proc. uczestników sondażu, a 15 proc. nie miało zdania w tej kwestii.

Rząd CDU/CSU z FDP i Zielonymi jest wobec przejścia SPD do opozycji jedyną możliwą opcją. Kanclerz Angela Merkel wykluczyła wcześniej zarówno rząd mniejszościowy partii chadeckich, jak i nowe wybory.

Niemcy wybrali nowy Bundestag w niedzielę. CDU/CSU uzyskały 33 proc., SPD 20,5 proc., FDP 10,07 proc., a Zieloni 8,9 proc. Trzecią siłą w parlamencie jest antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) z poparciem 12,6 proc., jednak wszystkie partie wykluczyły jakakolwiek współpracę z eurosceptykami. Lewica zdobyła 9,2 proc. głosów.

Szef urzędu kanclerskiego i jeden z najbardziej zaufanych współpracowników Merkel Peter Altmaier powiedział, że negocjacje w sprawie utworzenia rządu koalicyjnego mogą się przeciągnąć aż do początku przyszłego roku. Potencjalnych koalicjantów dzielą poważne różnice zdań w polityce migracyjnej i energetycznej oraz ekologii.

Jak podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung", Altmaier ma zastąpić w okresie przejściowym na stanowisku ministra finansów Wolfganga Schaeublego. CDU i CSU chcą, by najbardziej doświadczony niemiecki polityk został przewodniczącym Bundestagu. Ta propozycja ma zostać wysunięta oficjalnie 17 października, a wybór Schaeublego miałby odbyć się na pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu 24 października.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 2. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 3. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 4. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 5. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 6. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 7. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook