Jedynie prawda jest ciekawa


BBC zamierza walczyć z klasycznym podziałem płciowym „nigdy więcej chłopców i dziewczynek”

01.08.2018
BBC-gender-1082018
BBC zamierza walczyć z klasycznym podziałem płciowym „nigdy więcej chłopców i dziewczynek”

Brytyjska stacja BBC rozpoczyna kampanię walki ze stereotypami oraz klasycznym podziałem na płcie. W celu promocji ideologii gender posłużyli się kilkuletnimi dziećmi.

BBC na swoim oficjalnym koncie twitterowym opublikowało ok. 3 minutowy film prezentujący „eksperyment”. Polegał on na przebraniu kilkuletnich dzieci (chłopca i dziewczynki) za osobników płci przeciwnej, a następnie zbadanie zachowanie dorosłych, którzy mieli się z nimi bawić. 

Marnie i Edward, bo tak nazywają się dzieci przedstawione w filmie odpowiednio jako Olivier oraz Sophie. Dziewczynkę ubrano w chłopięcy strój, a chłopczyka w dziewczęcy. Następnie każdemu z nich dano kilka zabawek, zarówno chłopięcych, jak i dziewczęcych. Z dziećmi mieli się bawić dorośli uczestnicy tego badania, którzy nie byli świadomi przebrania dzieci za osobników innej płci. Stąd też bawiący się z „Oliverem” dorośli preferowali roboty do zabawy z „domniemanym chłopcem”. Z kolei „Sophie” uczestnicy proponowali lalki. 

Po pewnym czasie przyszedłł do nich pracownik BBC, który oświadczył iż dzieci zostały przebrane. Nieświadomi wcześniej mężczyźni oraz kobiety nie kryli swojego zaskoczenia tym faktem. Niektórzy przyznali się do posługiwania się stereotypami podczas zabawy, pomimo bycia „osobą o otwartym umyśle”. 

BBC dodatkowo uznało, iż posługiwanie się płciowymi stereotypami ma ułatwiać mężczyznom ich start w życiu. Niektórzy komentujący film pytają się czy to nie stereotyp zawarty w stereotypach.

Choć BBC zrealizowało swój cel i zawstydziło dorosłych uczestników programu, nie udało im się osiągnąć pełni sukcesu. Podczas filmu wyraźnie widać, iż Edward bardziej od zabawy lalkami woli robota, podczas gdy Marnie nie jest zainteresowana zabawkami chłopięcymi. Część użytkowników Twittera uznało, iż paradoksalnie to właśnie wykorzystane w programie małe dzieci najlepiej „wyśmiały” założenia stacji. 

Film został opatrzony hashtagiem #NoMoreBoysAndGirls

JD/ za Twitter/ DoRzeczy

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 3. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 4. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 5. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 6. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook