Jedynie prawda jest ciekawa


BBC zamierza walczyć z klasycznym podziałem płciowym „nigdy więcej chłopców i dziewczynek”

01.08.2018
BBC-gender-1082018
BBC zamierza walczyć z klasycznym podziałem płciowym „nigdy więcej chłopców i dziewczynek”

Brytyjska stacja BBC rozpoczyna kampanię walki ze stereotypami oraz klasycznym podziałem na płcie. W celu promocji ideologii gender posłużyli się kilkuletnimi dziećmi.

BBC na swoim oficjalnym koncie twitterowym opublikowało ok. 3 minutowy film prezentujący „eksperyment”. Polegał on na przebraniu kilkuletnich dzieci (chłopca i dziewczynki) za osobników płci przeciwnej, a następnie zbadanie zachowanie dorosłych, którzy mieli się z nimi bawić. 

Marnie i Edward, bo tak nazywają się dzieci przedstawione w filmie odpowiednio jako Olivier oraz Sophie. Dziewczynkę ubrano w chłopięcy strój, a chłopczyka w dziewczęcy. Następnie każdemu z nich dano kilka zabawek, zarówno chłopięcych, jak i dziewczęcych. Z dziećmi mieli się bawić dorośli uczestnicy tego badania, którzy nie byli świadomi przebrania dzieci za osobników innej płci. Stąd też bawiący się z „Oliverem” dorośli preferowali roboty do zabawy z „domniemanym chłopcem”. Z kolei „Sophie” uczestnicy proponowali lalki. 

Po pewnym czasie przyszedłł do nich pracownik BBC, który oświadczył iż dzieci zostały przebrane. Nieświadomi wcześniej mężczyźni oraz kobiety nie kryli swojego zaskoczenia tym faktem. Niektórzy przyznali się do posługiwania się stereotypami podczas zabawy, pomimo bycia „osobą o otwartym umyśle”. 

BBC dodatkowo uznało, iż posługiwanie się płciowymi stereotypami ma ułatwiać mężczyznom ich start w życiu. Niektórzy komentujący film pytają się czy to nie stereotyp zawarty w stereotypach.

Choć BBC zrealizowało swój cel i zawstydziło dorosłych uczestników programu, nie udało im się osiągnąć pełni sukcesu. Podczas filmu wyraźnie widać, iż Edward bardziej od zabawy lalkami woli robota, podczas gdy Marnie nie jest zainteresowana zabawkami chłopięcymi. Część użytkowników Twittera uznało, iż paradoksalnie to właśnie wykorzystane w programie małe dzieci najlepiej „wyśmiały” założenia stacji. 

Film został opatrzony hashtagiem #NoMoreBoysAndGirls

JD/ za Twitter/ DoRzeczy

Warto poczytać

 1. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 2. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 3. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 4. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 5. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 6. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 7. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook