Jedynie prawda jest ciekawa


Bartosiak: napięcie związane z Koreą Płn. nie jest na rękę Amerykanom

22.08.2017

Dali się wmanewrować w to nieistotne zarówno dla polityki Trumpa, jak i w ogóle geostrategii amerykańskiej zagadnienie - powiedział PAP ekspert ds. geostrategicznych dr Jacek Bartosiak.

Specjalista ds. geostrategii uważa, że klucz do rozwiązania kwestii Korei Północnej leży bezwzględnie w Chinach. - Tak jak byśmy wątpili czy w 1965 roku klucz do rozwiązania konfliktu przykładowo między Stanami Zjednoczonymi a Polską leżał w Moskwie czy w Warszawie - porównał.

- Moim zdaniem napięcie wokół Półwyspu Koreańskiego związane z Koreą Północną jest nie na rękę Amerykanom i Amerykanie dali się wmanewrować w to nieistotne zarówno dla polityki Trumpa, jak i w ogóle geostrategii amerykańskiej zagadnienie - stwierdził dr Jacek Bartosiak.

Jego zdaniem Amerykanie angażują się w ten spór na wielu płaszczyznach, a jest to w spór, który ich osłabia i obniża wiarygodność. - Nie wiadomo do czego jeszcze doprowadzi, na prawdę nie wiem jakie może być rozwiązanie. Opcje militarne są rzeczywiście bardzo ryzykowne, mogą nie przynieść skutku oczekiwanego. Korea Południowa jest zagrożona, zwłaszcza Seul - wyjaśnił ekspert.

Bartosiak stwierdził, że "Chiny mają system globalny skonstruowany tak, że służy to ich gospodarce, a nie służy Amerykanom". Ekspert dodał, że Chiny "kupują sobie czas i są na drodze, żeby wygrać tę partię strategiczną ze Stanami Zjednoczonymi".

Rozmówca PAP wyraził zdanie, że prezydent USA Donald Trump może odczuwać pokusę udowodniania, że jest skutecznym, silnym prezydentem. Zaangażowanie USA w konflikt militarny na Półwyspie Koreańskim mogłoby więc stanowić remedium na problemy prezydenta z przeprowadzeniem zapowiadanych reform wewnętrznych.

To - zdaniem dr Bartosiaka - może przynieść bardzo różne rezultaty dla świata i porządku światowego. Przypomniał, że gdy wybuchła wojna koreańska w 1950 roku, Amerykanie wsparli południe. Ofensywa w kierunku rzeki Yalu oddzielającej Koreę Północną od Chin skłoniła wówczas przywódcę Chin Mao Zedonga do zaangażowania w konflikt.

- Chiny weszły do wojny właściwie po całym wieku kolonizacji, niszczenia Chin przez zewnętrzne mocarstwa, kolonizowania, łupienia. Biedne, po wielkiej wojnie domowej, po okupacji japońskiej, ze świeżo skoncentrowaną władzą i to jeszcze nie wszędzie właściwie w rękach Mao Zedonga. I Chiny tę wojnę zremisowały - przypomniał ekspert ds. geostrategii.

- Chiny tamte i Chiny obecne to są dwa światy - dodał.

Dr Bartosiak ocenił, że kwestia Korei Północnej to trudny problem dla USA. - Jak wyjść zarówno z twarzą, utrzymać wiarygodność wśród sojuszników w pierwszym łańcuchu wysp. Najlepiej wykoleić jeszcze program rakietowo-jądrowy Korei Północnej, a jednocześnie dalej próbować renegocjować ład światowy z Chinami w ten sposób, żeby Amerykanie nadal byli architektem globalizacji - powiedział.

Jego zdaniem Stany Zjednoczone tym architektem właśnie przestają być, czego - jak mówi - symptomem jest wypowiedzenie porozumień paryskich dotyczących polityki klimatycznej. - Amerykanie podjęli wyzwanie, chcą zmienić zasady globalizacji po to, żeby nadal byli numerem jeden. A reszta świata nie bardzo chce podążać. Na przykład Niemcy i Chiny - stwierdził.

PAP

Warto poczytać

 1. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 2. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 3. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 4. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 5. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 6. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 7. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook