Jedynie prawda jest ciekawa


Bankowiec z Rosji przerywa milczenie

02.03.2013

Andriej Borodin mieszkający w Wielkiej Brytanii opowiada o operacjach finansowych Kremla. Borodin miał się stać wrogiem władz, gdy sprzeciwił się grabieży majątku państwowego.

Były szef Banku Moskwy Andriej Borodin, który uzyskał azyl w Wielkiej Brytanii, twierdzi w wywiadzie dla "Financial Times", że naciskano na niego, by odsprzedał swoje udziały w Banku Moskwy. Nazwał to "grabieżą majątku państwowego".

W pierwszym wywiadzie, którego udzielił od uzyskania azylu w lutym, Borodin twierdzi, że naciski na niego nasiliły się w 2010 r. po tym, jak mer Moskwy Jurij Łużkow, z którego inicjatywy w latach 90. Borodin utworzył Bank Moskwy, popadł w konflikt z ówczesnym prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

Kreml zaczął forsować przejęcie Banku Moskwy - piątego największego w Rosji - przez drugi co do wielkości bank państwowy VTB. W lipcu 2011 r. VTB został dokapitalizowany z pieniędzy rosyjskiego podatnika sumą 14 mld USD po tym, jak w zestawieniach finansowych Banku Moskwy wykryto wielomiliardową "dziurę".

W wywiadzie dla "FT" 45-letni Borodin zaprzeczył, jakoby niedobór funduszy dotyczył banku, którym kierował. Jego zdaniem 14 mld USD przeznaczono na dokapitalizowanie VTB, z którego - jak twierdzi - odprowadzono gotówkę. Zdaniem Borodina stał się "wrogiem publicznym" w Rosji, ponieważ apelował do władz o wszczęcie dochodzenia w sprawie okoliczności dokapitalizowania VTB.

"Jestem zagrożeniem dla władz. Ja i moi rosyjscy prawnicy mówimy, że fundusze, które VTB miał przekazać władzom miejskim Moskwy z tytułu przejęcia Banku Moskwy, nigdy nie trafiły do miejskiej kasy" - powiedział w wywiadzie z "FT".

VTB zaprzeczył tym doniesieniom. "Dokapitalizowanie Banku Moskwy było niezbędne, aby zapobiec jego upadkowi, którego groźba narastała od lat wskutek nieprawidłowości popełnianych celowo przez poprzedni zarząd" - cytuje gazeta oświadczenie banku.

Borodin zaapelował do społeczności międzynarodowej, by nie wchodziła w interesy z Rosją, dopóki tamtejszy system prawny nie zostanie zreformowany.

W Rosji bankierowi postawiono zarzuty malwersacji na sumę ok. 13 mld rubli (ok. 423 mln dolarów). Borodin po wyjeździe do Wielkiej Brytanii w 2011 roku zaprzeczał tym zarzutom. Przyznał zarazem, że Bank Moskwy pożyczał pieniądze firmom kontrolowanym przez osoby z jego zarządu.

Szwajcaria, Belgia i Luksemburg w październiku ub. r. zamroziły aktywa Borodina i jego byłego bliskiego współpracownika. Borodin ścigany jest na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania przez Interpol pod zarzutem oszustw finansowych.

Borodin zwrócił na siebie uwagę opinii publicznej, płacąc 140 mln funtów za posiadłość Park Place w Oxfordshire. Była to najwyższa suma zapłacona za nieruchomość w 2011 r. 

PAP,TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. trump11042018 21.08.2018

  Ogromne kłopoty Donalda Trumpa. Jego prawnik oddał się w ręce FBI

  Były osobisty prawnik Donalda Trumpa Michael Cohen oddał się we wtorek w ręce FBI - podała telewizja CNN.

 2. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 3. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 4. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 5. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 6. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 7. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook