Jedynie prawda jest ciekawa


Bagdad odrzuca propozycję Kurdów. Dojdzie do całkowitego unieważnienia referendum?

26.10.2017

Premier Iraku Hajdar al-Abadi oświadczył, że zgodzi się wyłącznie na pełne unieważnienie kurdyjskiego referendum niepodległościowego, odrzucając tym samym propozycję Kurdyjskiego Rządu Regionalnego w sprawie "zamrożenia" wyników plebiscytu.

Premier Iraku oświadczył, że rząd centralny "zaakceptuje wyłącznie unieważnienie referendum i działanie zgodnie z obowiązującą konstytucją" - głosi komunikat kancelarii szefa irackiego rządu. Więcej szczegółów nie podano.

Kurdyjski rząd zaoferował "zamrożenie" wyników referendum, by doprowadzić do zakończenia konfliktu z władzami centralnymi w Bagdadzie. KRG zapowiedział także natychmiastowe wstrzymanie ognia, zakończenie wszystkich operacji wojskowych oraz "rozpoczęcie otwartego dialogu z rządem federalnym w oparciu o konstytucję Iraku".

Konflikt między Bagdadem a Irbilem nasilił się po referendum z 25 września w Regionie Kurdystanu i na obszarach spornych. Większość uczestników plebiscytu opowiedziała się za niepodległością Kurdystanu. Bagdad uznał głosowanie za nielegalne.

W zeszłym tygodniu dochodziło do sporadycznych starć między siłami irackimi a kurdyjskimi, dawnymi sojusznikami w walce z Państwem Islamskim.

Abadi nakazał siłom rządowym odbicie wszystkich spornych terytoriów i zażądał kontroli władz centralnych na irackich przejściach granicznych z Turcją - w będącym w rękach peszmergów Fisz-Chabur na granicy iracko-syryjskiej, w pobliżu granicy z Turcją.

Położone w autonomicznym Kurdystanie przejście w Fisz-Chabur ma strategiczne znaczenie, ponieważ prowadzi przez nie rurociąg, którym płynie ropa naftowa, zarówno z kurdyjskich, jak i kontrolowanych przez rząd obszarów północnego Iraku, na eksport do Turcji.

Przejście graniczne w Fisz-Chabur jest pod kurdyjską kontrolą od 1991 roku, gdy USA i ich zachodni sojusznicy ustanowili nad północnym Irakiem strefę zakazu lotów, żeby chronić Kurdów przed siłami reżimu Saddama Husajna. Obszar po syryjskiej stronie granicy jest obecnie pod kontrolą wspieranych przez USA sił kurdyjskich w Syrii.

Starcia między irackimi siłami rządowymi a peszmergami są szczególnie trudne dla władz USA, które są bliskim sojusznikiem obu stron; USA zbroją i szkolą zarówno siły kurdyjskie, jaki i iracką armię do walki z dżihadystycznym IS.

 

 

 

​PAP

Warto poczytać

 1. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 2. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 3. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 4. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 5. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 6. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 7. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook