Jedynie prawda jest ciekawa


Atak na lotnisko w Kabulu

10.06.2013

Islamscy bojownicy zaatakowali wojskową część międzynarodowego lotniska w stolicy Afganistanu, Kabulu, przy którym główną siedzibę ma NATO. Do ataku przyznali się afgańscy talibowie.

Co najmniej pięciu napastników noszących pasy z materiałami wybuchowymi opanowało wysoki budynek po zachodniej stronie lotniska i stamtąd ostrzeliwuje budynki wojskowe, mieszczące m.in. siedzibę NATO - podała kabulska policja.

Atak rozpoczął się przed świtem, ok. godz. 4.30 (2 czasu polskiego); nastąpiła wówczas co najmniej jedna silna eksplozja i wywiązała się wymiana ognia z siłami bezpieczeństwa.

"Poza terenem lotniska, w części cywilnej, znajduje się wysoki budynek w budowie, stamtąd strzelają (napastnicy). Budynek został otoczony, dochodzi do sporadycznych wymian ognia" - powiedział generał Murad Ali Murad. 

Według przedstawiciela policji Mohamada Ajuba Salangi w walkach zginęli dotychczas co najmniej dwaj bojownicy i nie ma żadnych ofiar po stronie policji i ludności cywilnej.

Tymczasowo odwołane zostały wszystkie komercyjne loty, a drogi dojazdowe na lotnisko zostały wyłączone z ruchu. Po uzyskaniu informacji o ataku zamknięto ambasady w centrum Kabulu.

Do ataku na lotnisko przyznali się afgańscy talibowie. Ich rzecznik Zabiullah Mudżahid powiedział, że celem jest NATO.

Zamachy na silnie strzeżone lotnisko w Kabulu należą do rzadkości.

W maju br. oddział złożony z zamachowców samobójców zaatakował siedzibę Międzynarodowej Organizacji
ds. Migracji i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Dżalalabadzie na wschodzie kraju. Wywiązały się wówczas wielogodzinne walki, w których zginęły cztery osoby, a trzy zostały ranne.

W Afganistanie rosną wątpliwości, czy rodzime wojsko i policja są dostatecznie silne i są w stanie zapewnić  bezpieczeństwo po wycofaniu się większości zagranicznych wojsk, co ma nastąpić do końca przyszłego roku.

ansa/ PAP

[fot. sxc.hu]

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook