Jedynie prawda jest ciekawa


Armia Asada odzyskała kontrolę nad Damaszkiem?

04.08.2012

Po odbiciu dziś z rąk rebeliantów położonej na południu Damaszku dzielnicy Tadamun syryjska armia rządowa ma już kontrolę nad całą stolicą - poinformował generał odpowiedzialny za operacje w tej dzielnicy.

Jak dodał, wszystkie stołeczne dzielnice zostały "oczyszczone". Wojskowy ten, który rozmawiał z dziennikarzami właśnie w dzielnicy Tadamun, nie chciał podać swego nazwiska.

"Sytuacja w Damaszku jest idealnie stabilna. Nie ma już żadnych uzbrojonych grup, poza kilkoma osobnikami, którzy przemieszczają się z miejsca na miejsce, by udowodnić, że istnieją" - powiedział. Dodał, że operacja mająca na celu odbicie dzielnicy Tadamun rozpoczęła się w piątek rano - jak oświadczył - "na żądanie mieszkańców".

Rebelianci rozpoczęli ofensywę, mającą na celu przejęcie kontroli nad Damaszkiem, 15 lipca.

Z kolei w Aleppo, gospodarczej stolicy kraju, syryjskie lotnictwo i artyleria w sobotę kontynuowały bombardowania. Jak przekazał jeden z dowódców Wolnej Armii Syryjskiej, grupującej głównie dezerterów, bombardowania dzielnicy Salahedin są najintensywniejsze od początku walk o miasto, ale armii prezydenta Baszara el-Asada nie udało się poczynić postępów.

Bombardowane były też dzielnice Hanano na zachodzie i Hamdanija na wschodzie miasta - twierdzi Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Dziennikarze mówili ponadto o ok. 10 eksplozjach w innych częściach Aleppo.

W nocy z piątku na sobotę rebelianci przypuścili szturm na budynek telewizji w Aleppo, wokół którego umieścili ładunki wybuchowe; zostali następnie zbombardowani przez lotnictwo i zmuszeni do odwrotu. Według oficjalnej agencji SANA "terroryści" - jak reżim określa rebeliantów - "zaatakowali cywilów i budynek, lecz żołnierze go obronili". Telewizja podała, że w ataku zginęli i zostali ranni terroryści.

Walki wywiązały się także w miejscowości Irbin, kilka kilometrów na północny wschód od Damaszku, gdzie - w relacji agencji SANA - "terroryści próbowali zablokować główna drogę, ale zostali wyparci".

W sumie w całym kraju zginęło w sobotę 60 osób, w tym 35 cywilów, 18 żołnierzy i siedmiu rebeliantów - twierdzi Obserwatorium. Poprzedniego dnia organizacja ta informowała o śmierci 84 osób w całej Syrii, w tym o 46 cywilach.

W sytuacji, gdy przemoc w Syrii nie ustaje, społeczność międzynarodowa usiłuje znaleźć rozwiązanie kryzysu. W trzy dni po ogłoszeniu przez dotychczasowego międzynarodowego wysłannika do Syrii Kofiego Annana, że nie będzie pełnił funkcji po wygaśnięciu mandatu z końcem sierpnia, Katar ostrzegł, że kraje arabskie zaakceptują jego następcę tylko pod warunkiem, że zagwarantuje on przekazanie władzy w Syrii.

"Kraje arabskie nie zaakceptują nowego wysłannika, jeśli będzie miał taki mandat, jaki miał Annan" -  oświadczył premier Kataru, szejk Hamad ibn Dżasim ibn Dżabr as-Sani. Dodał, że jedyny "akceptowalny mandat przewiduje pracę na rzecz pokojowego przekazania władzy w Syrii".

Szef rządu katarskiego poinformował, że kontaktował się już w tej sprawie z sekretarzami generalnymi ONZ i Ligi Arabskiej oraz samym Annanem.

Annan, były szef ONZ, nie zdołał wyegzekwować swego planu pokojowego, który zakładał przede wszystkim rozejm i dialog polityczny między obu stronami.

Od marca 2011 roku w rewolcie przeciwko reżimowi Asada zginęło już ponad 21 tys. ludzi - wynika z najnowszych danych Obserwatorium Praw Człowieka.

PAP/kop
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 2. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 3. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 4. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 5. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 6. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 7. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 8. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook