Jedynie prawda jest ciekawa


Arizona pożegnała senatora Johna McCaina

31.08.2018
mccain31082018
Arizona pożegnała senatora Johna McCaina

Bliscy i rodzina oraz mieszkańcy stanu Arizona, podczas nabożeństwa w świątyni baptystów w stolicy stanu - Phoenix, pożegnali w czwartek senatora Johna McCaina. McCain, który zmarł na raka mózgu w ubiegłą sobotę, reprezentował stan Arizona w Senacie przez ponad 30 lat.

Podczas nabożeństwa w kościele baptystów, jednej z największych świątyń Phoenix, zmarłego w wieku 81 lat senatora Partii Republikańskiej żegnali wybitni przedstawiciele świata polityki, biznesu i sportu stanu.

John McCain, urodzony w b. amerykańskiej strefie Kanału Panamskiego, kiedy w roku 1982 ubiegał się po raz pierwszy o wybór do Izby Reprezentantów ze stanu nazywanego stanem "Wielkiego Kanionu", był oskarżany przez przeciwników, że jest "przybłędą", "kandydatem przywiezionym do Arizony w teczce", "poszukiwaczem politycznej fortuny" w stanie, z którym niewiele go łączyło.

McCain wtedy, w roku 1982, uciął dalszą krytykę, odpowiadając jednemu z przeciwników, że "urodził się w rodzinie militarnej, która jak wszystkie rodziny wojskowe często zmieniała miejsca pobytu". Przypomniał swoim krytykom, że "najdłużej w swoim dotychczasowym życiu mieszkał w Hanoi" - mając na myśli ponad 5 lat spędzonych w niewoli wietnamskiej w niesławnym wietnamskim obozie jenieckim, zwanym przez amerykańskich jeńców ironicznie "Hiltonem w Hanoi".

Głównym mówcą czwartkowej uroczystości był Joseph Biden, czołowy przedstawiciel Partii Demokratycznej, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, były długoletni senator Partii Demokratycznej ze stanu Delaware i dwukrotnie kandydat do nominacji tej partii w wyborach prezydenckich.

Biden, który znał senator Johna McCaina przez 40 lat, podobnie jak inni mówcy czwartkowego pożegnania, podkreślił, że zmarły był "ucieleśnieniem takich podstawowych wartości takich jak sprawiedliwość, uczciwość i szacunek". "John - powiedział były wiceprezydent używając imienia swojego zmarłego przyjaciela - nie znosił nadużywania władzy niezależnie gdzie je postrzegł, niezależnie od jej formy i gdzie ma miejsce".

Biden podkreślił poczucie humoru senatora McCaina, jego poszanowanie racji przeciwników politycznych, przekładanie dobra kraju nad partyjne interesy i zdolność do samokrytyki.

75-letni Joseph Biden, który do tej pory nie wykluczył, że z ramienia Partii Demokratycznej będzie się ubiegał o urząd prezydenta w wyborach prezydenckich roku 2020, z trudem walcząc ze łzami. Przypomniał, że rak mózgu, który zabił Johna McCaina, był także przyczyną śmierci Edwarda Kennedy'ego - słynnego senatora Partii Demokratycznej oraz jego najstarszego syna Josepha "Beau" Bidena, który zmarł w wieku 45 lat.

- Modlę się aby was, którzy dzieliliście Johna z nami wszystkimi przez całe swoje życie. Pewną pociechą była świadomość, że cały świat podziela teraz z wami ból jego zgonu - powiedział Joe Biden zwracając się do rodziny.

W piątek trumna z ciałem Johna McCaina, bohatera wojennego i jednego z najwybitniejszych ustawodawców w powojennej historii Stanów Zjednoczonych, przewieziona na pokładzie samolotu Amerykańskich Sił Powietrznych C-42 zostanie wystawiona na widok publiczny na Kapitolu.

W sobotę procesja żałobna przejdzie koło znajdującego się na waszyngtońskiej promenadzie (The Mall) Monumentu Weteranów Wojny Wietnamskiej, w drodze do Katedry Narodowej Kościoła Episkopalnego w Waszyngtonie, gdzie odbędą się główne uroczystości żałobne. Podczas nabożeństwa w Katedrze Narodowej wystąpi dwóch byłych prezydentów: republikanin George W. Bush i demokrata Barack Obama. Na prośbę rodziny, zgodnie z życzeniami jakie za życia przekazał swoim bliskim senator John McCain, prezydent Donald Trump nie weźmie udziału w pogrzebie.

W ceremoniach żałobnych w Katedrze Narodowej wezmą udział licząca obecnie 106 lat Roberta McCain - matka zmarłego senatora oraz m.in. były prezydent Bill Clinton wraz z małżonką Hillary Clinton, były sekretarz stanu Henry Kissinger, aktor Warren Beatty, b. burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg, b. minister obrony William Cohen oraz rosyjski dysydent Władimir Kara-Mirza, który będzie jedną z 15 osobistości, niosących trumnę zmarłego senatora.

John McCain, który odegrał kluczową rolę w przyjęciu Polski do NATO, był jednym z najsurowszych krytyków rosyjskiego prezydenta Władimira Putina wśród amerykańskich polityków.

Podczas ceremonii żałobnych w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie władze Polski będzie reprezentował prezydencki minister Krzysztof Szczerski oraz Anna Maria Anders - senator i minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Prawie tygodniowe ceremonie żałobne zakończy pogrzeb na cmentarzu położonej ok. 53 km na wschód od Waszyngtonu Akademii Marynarki Wojennej w Annapolis, prestiżowej uczelni wojskowej, którą ukończył John McCain, a wcześniej jego ojciec i dziadek. Pogrzeb będzie miał charakter wyłącznie prywatny.


(PAP)

Fot: PAP/EPA/RICK D'ELIA

Warto poczytać

 1. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 2. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 3. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 4. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 5. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 6. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 7. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook