Jedynie prawda jest ciekawa


Arabia Saudyjska wyrzuciła ambasadora Kanady z powodu Twittera

06.08.2018
1270muzulmanin
Arabia Saudyjska wyrzuciła ambasadora Kanady z powodu Twittera

Arabia Saudyjska dała kanadyjskiemu ambasadorowi 24 godziny na opuszczenie królestwa i wezwała do domu swojego przedstawiciela w Kanadzie. Ogłosiła również, że wstrzymuje wszelkie dalsze umowy handlowe. Niezwykłe ochłodzenie stosunków dyplomatycznych zostało spowodowane... wpisem na Twitterze.

Arabia Saudyjska przechodzi obecnie przez daleko idące reformy za którymi stoi następca tronu, książę Mohammad bin Salman. Ich celem jest przygotowanie królestwa Saudów do funkcjonowania po tym, gdy skończą się zapasy ropy naftowej. Jednym z elementów tych reform jest aktywizacja zawodowa saudyjskich kobiet, co siłą rzeczy oznacza zwiększenie ich wolności. Symbolem tej rewolucji obyczajowej jest to, że saudyjskim kobietom pozwolono w końcu legalnie prowadzić samochody.

Rząd AS, bojąc się konfliktu z najbardziej zatwardziałymi zwolennikami szariatu, chce jednak utrzymać pełną kontrolę nad sposobem i tempem wprowadzania tych reform. Dlatego też bardzo blisko przygląda się aktywności wszelkiej maści aktywistów politycznych i organizacji pozarządowych – nie wahając się przed aresztowaniem tych, których uzna za problematycznych. Kolejna fala aresztowań nastąpiła pod koniec lipca, a jedną z zatrzymanych była słynna aktywistka walcząca o równouprawnienie saudyjskich kobiet Samar Badawi. Jej brat Raif został aresztowany w 2012 roku za prowadzenie antyrządowego bloga internetowego. Skazano go na 10 lat więzienia, tysiąc batów i ok. milion złotych grzywny za obrazę islamu.

W obronie aktywistów

W odpowiedzi na to aresztowanie Chrystia Freeland, minister spraw zagranicznych Kanady, napisała na swoim oficjalnym koncie na Twitterze, że Kanada wspiera rodzinę Badawi w tych trudnych czasach i stanowczo nalega na ich wypuszczenie z więzienia. Nie był to jedyny krytyczny tweet wymierzony w Arabię Saudyjską, który napisali kanadyjscy politycy, ale to właśnie on wywołał skandal po tym, gdy ambasada Kanady w AS opublikowała jego tłumaczenie na język arabski.

Na odpowiedź Saudów nie trzeba było długo czekać. Już kilka godzin po publikacji tego tweeta MSZ Arabii Saudyjskiej wydało oświadczenie, w którym odrzuciło oskarżenia Kanadyjczyków. Ich zdaniem aresztowania aktywistów nastąpiły zgodnie z prawem i będą mieli uczciwe procesy. Ich zdaniem krytyka ze strony Kanady to pogwałcenie podstawowych norm w stosunkach międzynarodowych i niedopuszczalna ingerencja w wewnętrzne sprawy AS. MSZ zagroziło również, że jeżeli Kanada dalej będzie się tak zachowywać, to AS uzna, że ma prawo ingerować w jej wewnętrzne sprawy.

Na tym zaskakująco ostrym oświadczeniu jednak się nie skończyło. MSZ poinformował bowiem również o tym, że ambasador Kanady Dennis Horak został uznany za personę non grata i otrzymał 24 godziny na opuszczenie królestwa. Równocześnie ambasador AS w Kanadzie został odwołany do kraju na „konsultacje”.

MSZ Arabii poinformowało również, że wszelkie dalsze umowy handlowe pomiędzy oboma państwami ulegną zamrożeniu. Obydwa państwa utrzymują ożywioną wymianę handlową, w której Kanada sprowadza z AS ropę naftową – monarchia Saudów zapewnia im ok. 10% zużywanego surowca – a eksportuje głównie broń. W 2016 roku rząd Kanady zgodził się na eksport broni, głównie pojazdów opancerzonych, przez kanadyjską firmę GDLS, który to kontrakt jest wart ok. 15 miliardów dolarów.

Marie-Pier Baril, rzeczniczka minister spraw zagranicznych Kanady oświadczyła, że Kanada jest poważnie zaniepokojona działaniami AS. Oświadczyła również, że Kanada zawsze będzie bronić praw człowieka, w tym praw kobiet oraz wolności słowa – i że kanadyjski rząd nie zawaha się przed promowaniem tych wartości.

Wiktor Młynarz, fot. PAP

Tweet, który oburzył Arabów:

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 3. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 4. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 5. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 6. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 7. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 8. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook