Jedynie prawda jest ciekawa


Aplikacja, która ma ułatwić życie muzułmanom. "Wskazuje drogę do Mekki"

29.11.2017
garmin29112017
Aplikacja, która ma ułatwić życie muzułmanom. "Wskazuje drogę do Mekki"

„Garmin Mekka Finder” – taka aplikacja i towarzyszący jej widget są od kilku miesięcy dostępne w zestawie przydatnych narzędzi dla wszystkich korzystających z popularnych zegarków dla sportowców. Cel aplikacji i widgetu jest prosty, ma pokazywać muzułmanom, w którą stronę kierować swoją twarz w trakcie codziennej modlitwy.

Zwyczaj zwany „Kibla” (z arab. qiblah – kierunek) jest starym obyczajem ludów semickich, który został przez muzułmanów przejęty od Żydów. Pojawił się wraz wprowadzeniem obowiązku modlitwy. Pierwotnie, w pierwszych latach islamu, muzułmanie modlili się w kierunku Jerozolimy, później kierowali swoją twarz w  czasie modlitwy w stronę Mekki.

Nowy widget w telefonie komórkowym i zegarku ma przypominać o modlitwie i wskazywać kierunek Mekki. To nie jedyne udogodnienie dostępne dla korzystających produktów Garmina muzułmanów. Aplikacja odlicza też pozostały czas do kolejnej modlitwy i przypomina, ile czasu minęło już od ostatniej.

– Widget pokaże dokładne godziny modlitwy i kierunek do Mekki w zależności od Twojej lokalizacji. Naszym celem jest pomóc ci modlić się we właściwym czasie i we właściwym kierunku, bez względu na to, gdzie jesteś na świecie. Aplikacja uzyskuje aktualną lokalizację GPS, aby obliczyć czas modlitwy podczas uruchamiania widżet – piszą autorzy oficjalnego widgetu Garmina w jego opisie na stronie internetowej.

Garmin to amerykańska firma, która ma swoją główną siedzibę w Kansas. Produkuje m. in. odbiorniki GPS i gadżety dla sportowców. Ich produkty cieszą się ogromną popularnością także w Europie. Z pewnością nowa aplikacja i tu znajdzie wielu odbiorców. Na Starym Kontynencie, gdzie chrześcijańskie kościoły zmieniane są na restauracje, dyskoteki a nawet domy publiczne, już w 2010 roku żyło blisko 45 milionów muzułmanów. Dziś ta liczba z pewnością jest dużo większa. 

Dodatkowo, liczba muzułmanów wzrasta szybciej niż pozostałych mieszkańców kontynentu i są oni na ogół młodsi niż reszta ludności: mają średnio 32 lata wobec średniej 40 lat wśród innych Europejczyków (przeciętny wiek chrześcijan europejskich wynosi 42 lata).

ac

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 3. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 4. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 5. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 6. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 7. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 8. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook