Jedynie prawda jest ciekawa


Antyimigrancka partia rośnie w siłę. Kolejny kraj będzie chciał opuścić szeregi Unii Europejskiej?

08.09.2018
szwedcy-demokraci-7092018
Antyimigrancka partia rośnie w siłę. Kolejny kraj będzie chciał opuścić szeregi Unii Europejskiej?

Mają dość przyjmowania uchodźców, chcą przywrócić dawny ład w swoim kraju, wzorują się na brexitcie, a przede wszystkim – mają ku temu coraz bardziej realne szanse. Szwedzcy Demokraci powoli rozdają karty w skandynawskim państwie.

Przez wiele lat stanowili polityczny margines. Nie cieszyli się zbytnim poparciem, podczas wyborów byli zwyczajnie ignorowani, a sama Szwecja i większość jej obywateli za bardzo wciągnęli się lewicową, socjalistyczną ideologię z polityczną poprawnością na czele. Teraz jednak stają się coraz większymi krokami poważnym graczem w szwedzkiej polityce. 

Partia Szwedzkich Demokratów to skrajnie prawicowe ugrupowanie sprzeciwiające się bieżącej polityce imigracyjnej UE. To właśnie kryzys migracji na Starym Kontynencie jest głównym źródłem popularności partii ze względu na jej główne, antyimigracyjne postulaty.

Przy obecnych preferencjach przedwyborczych ugrupowanie może liczyć nawet na ¼ głosów. Jej liderzy chcieli przynajmniej utrzymać ten wynik i w szwedzkim parlamencie stworzyć koalicje z innymi, konserwatywnymi partiami. Problem polega na tym, że te są wobec Szwedzkich Demokratów niechętne ze względu na ich wcześniejsze kontakty z neonazistami. Jednak władze partii próbują się odciąć od niechlubnej przeszłości. W tym celu wewnątrz wprowadzili politykę „zero tolerancji wobec rasizmu” oraz zmienili logo. Obecnie określają się jako ruch nacjonalistyczno-konserwatywny.

Celami nacjonalistów szwedzkich są zmian dotyczących polityki migracyjnej Szwecji. Jak przyznał ich lider Johan Nilsson państwo skandynawskie powinno opuścić strefę Schengen oraz powinno pójść śladem Wielkiej Brytanii i jej brexitu. W tym celu SD chce renegocjować warunki umowy z UE i zarządzić w kraju referendum w sprawie członkostwa w Wspólnocie. Przy negatywnym nastawieniu w stosunku do miejsca w UE, ugrupowanie zamierza wszcząć procedurę Swedix.

JD/ o2

fot. Twitter.com

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook