Jedynie prawda jest ciekawa


Antyimigracyjne prawo stanu Teksas nie wejdzie w życie. Zablokował je sąd

01.09.2017

Sędzia federalny tymczasowo zablokował surową ustawę stanu Teksas, która przewidywała m.in. nałożenie kar na władze tzw. miast azylowych w Teksasie za odmowę współpracy z federalnym urzędem imigracyjnym. Ustawa miała wejść w życie w piątek.

Decyzja sędziego federalnego, Orlando Garcii jest kolejną porażką administracji prezydenta Donalda Trumpa podejmującej próby ukarania tzw. miast azylowych, czyli takich, których władze odmawiają wypełniania federalnego prawa imigracyjnego i nie wydają służbom celno-imigracyjnym (ICE, Immigration and Customs Enforcement) osób nielegalnie przebywających na terenie Stanów Zjednoczonych, nawet, jeśli osoby te przebywają w miejskich aresztach w oczekiwaniu na rozprawę sądową.

Wśród miast azylowych znajdują się największe amerykańskie metropolie, w tym - Nowy Jork, Boston, Los Angeles i San Francisco. Funkcjonariusze wydziałów policji w tych miastach nie są zobowiązani do sprawdzenia statusu imigracyjnego osób zatrzymanych nawet za poważne przestępstwa. Prezydent Donald Trump w rozporządzeniu wykonawczym wydanym w styczniu, zapowiadał ukaranie władz miast azylowych m.in. poprzez odebranie im funduszy federalnych.

Sędzia federalny w Teksasie czasowo wstrzymał w czwartek wejście tego rozporządzenia Trumpa w życie, argumentując, iż jest ono "zbyt ogólnikowe". 

Nowe prawo stanu Teksas, które miało obowiązywać od piątku, przewidywało pod sankcją kary m.in. wprowadzenie obowiązku sprawdzenia przez funkcjonariuszy stanowych, miejskich i lokalnych wydziałów policji statusu imigracyjnego każdej zatrzymanej osoby. W przypadku braku odpowiednich dokumentów potwierdzających legalność pobytu osoby zatrzymanej przez policję w stanie Teksas, osoba taka automatycznie zostałaby przekazana służbom imigracyjno-celnym.

Obecnie policja, a także inne służby odpowiedzialne za przestrzeganie prawa, mogą, ale - nie muszą sprawdzić czy zatrzymana osoba przebywa legalnie w Stanach Zjednoczonych.

Sędzia Orlando Garcia, mianowany na stanowisko sędziego federalnego przez prezydenta Billa Clintona, w swym 94-stronnicowym uzasadnieniu decyzji o tymczasowym zablokowaniu wejścia w życie tej ustawy stanu Teksas, stwierdził, że niektóre jej zapisy są sprzeczne z Konstytucją Stanów Zjednoczonych.

W opinii sędziego "doświadczenia wielu miast i miasteczek przyniosły przytłaczające i dobitne dowody", że współpraca władz lokalnych z funkcjonariuszami federalnego urzędu imigracyjnego "prowadzi do erozji zaufania do władz, przez co wiele społeczności i dzielnic takich miast staje się mniej bezpiecznych". Dodatkowo, jak podkreśla Orlando Garcia, współpraca władz lokalnych z urzędem imigracyjnym w deportowaniu nielegalnych imigrantów, "ma negatywny wpływ na gospodarkę stanu".

Republikański gubernator stanu Teksas, Greg Abbott, zapowiedział natychmiastowe złożenie odwołania od decyzji sędziego Garcii. Decyzja ta - jak stwierdził gubernator Abbott, który kieruje operacją ratunkową po katastrofalnym dla stanu ataku huraganu Harvey - "osłabia bezpieczeństwo stanu Teksas"

PAP

Warto poczytać

 1. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 2. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 3. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 4. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 5. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 6. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 7. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 8. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook