Jedynie prawda jest ciekawa


Andrzej Duda w Jordanii

06.11.2016

Prezydent otworzył w Jordanii seminarium nt. współpracy przemysłów zbrojeniowych.

Od ceremonii powitania przez jordańską parę: króla Abdullaha II i królową Ranię rozpoczęła się w niedzielę w Ammanie oficjalna wizyta w Jordanii polskiej pary prezydenckiej: Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

Najpierw spotykają się pary prezydencka i królewska, a następnie prezydent Duda z królem Abdullahem II.

Później prezydent otworzył w siedzibie King Abdullah Design and Development Bureau (Instytut Rozwoju) w Jordanii seminarium nt. współpracy przemysłów zbrojeniowych. Głowie państwa towarzyszą przedstawiciele polskich zakładów zbrojeniowych.

Cieszę się, że spotykamy się na takim roboczym seminarium. Wierzę, że przełoży się to na zawarcie konkretnych kontraktów - mówił Mohammad Al Habahb, dyrektor KADDB.

- Nie będę ukrywał, że jednym z najważniejszych elementów mojej polityki zagranicznej jest polityka ekonomiczna. Dostrzegam wielki potencjał w polsko-jordańskiej współpracy. Szczególnie dzisiaj, gdy rozwija się konkurencja supermocarstw, zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa jest zadaniem priorytetowym. Jordania rozwija swój potencjał obronny, również Polska to czyni w oparciu o rodzimy przemysł obronny. Jesteśmy dla siebie atrakcyjnymi partnerami w kwestii współpracy sektorów zbrojeniowych. Szczególnie ważne w niespokojnych czasach jest to, że polskie firmy mogą przedstawić sprzęt konkurencyjny cenowo, ale sprawdzony w warunkach bojowych - powiedział w otwierającym przemówieniu Andrzej Duda.

Wiem, że szczególnym zainteresowaniem strony jordańskiej cieszy się wyposażenie dla wojsk specjalnych. Nieskromnie powiem, że wcale mnie to mnie dziwi, wszak polskie siły specjalne od lat należą do światowej czołówki - dodał prezydent i zaprosił przedstawicieli jordańskiego przemysłu obronnego do Polski.

W rozmowach wzięli udział m.in. szef BBN Paweł Soloch, szef Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Arkadiusz Siwko oraz przedstawiciele polskich firm: Lubawa S.A., WB Electronics S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., Wojskowy Instytut Technicznego Uzbrojenia, Szczęśniak Pojazdy Specjalne sp. z o.o., Jakusz sp. z o.o.

Później prezydent Andrzej Duda uda się do pałacu królewskiego, gdzie wraz z małżonką będzie uczestniczył w oficjalnym przywitaniu przez króla Abdullah II i królową Ranię. Po południu zaplanowane są jeszcze spotkania z jordańskim ministrem obrony i hierarchami kościołów różnych wyznań w Jordanii.

W niedzielę prezydent Andrzej Duda spotka się także z jordańskim premierem, ministrem obrony Hanim Al Mulkiem.

Polska para prezydencka do Jordanii przybyła w sobotę wieczorem.

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

(PAP)/M. Wikło/wPolityce.pl/ems

 

Warto poczytać

 1. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 2. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 3. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 4. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 5. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 6. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 7. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook