Jedynie prawda jest ciekawa


Andrzej Duda uczci rewolucję węgierską

23.10.2016

Prezydent Andrzej Duda uczci w niedzielę w Budapeszcie 60. rocznicę rewolucji węgierskiej. Była ona dla Węgrów próbą zdobycia wolności i wyrwania się spod sowieckiej dominacji. Jak powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski, Andrzej Duda weźmie udział w głównych uroczystościach rocznicowych na placu Lajosa Kossutha.

Wojciech Kolarski podkreślił, że wizyta polskiego prezydenta w Budapeszcie ma nie tylko charakter rocznicowy, ale jest też dowodem na przyjaźń polsko-węgierską. – Historia polsko-węgierskich relacji to historia przyjaźni i braterstwa. Ale 1956 rok jest z jednej strony jednym z najbardziej dramatycznych momentów w historii naszych narodów, naszej przyjaźni, ale też jednym z najpiękniejszych momentów, który pokazał, że bliskość między Polakami a Węgrami nie ma tylko i wyłącznie charakteru geograficznego – zaznaczył prezydencki minister.

Prezydent Andrzej Duda wygłosi przemówienie na placu Kossutha. Odda również hołd ofiarom węgierskiego powstania na cmentarzu w Rákoskeresztúr. Prezydent Andrzej Duda złoży tam wieniec pod pomnikiem węgierskiej rewolucji. 

Polski prezydent złoży również kwiaty przy grobie premiera Węgier z okresu powstania Imre Nagy'a, uhonoruje też polskie ofiary i bohaterów zrywu sprzed 60 lat.

Prezydent spotka się także z Polakami, którzy przybędą do Budapesztu specjalnie na rocznicowe uroczystości. – To spotkanie będzie mieć miejsce w symbolicznym miejscu, pod pomnikiem Józefa Bema, postaci, która łączy nasze narody. Ale też w miejscu, w którym rozpoczęła się węgierska rewolucja od haseł poparcia dla Polaków – tłumaczył Wojciech Kolarski. 

W planie Andrzeja Dudy jest także spotkanie z prezydentem Węgier Janosem Aderem. Ostatnim punktem jednodniowej wizyty prezydenta w Budapeszcie będzie inauguracja wystawy poświęconej rewolucji węgierskiej 1956 r. „W walce o wolność zawsze jesteśmy razem – In memoriam 1956”. Uroczystość odbędzie się w Instytucie Polskim. Uczestnicy rewolucji węgierskiej 1956 r. domagali się przywrócenia wolności słowa i innych swobód obywatelskich oraz pełnej niezależności od ZSRR. Rozpoczęta 4 listopada interwencja wojsk sowieckich w ciągu kilku tygodni krwawo stłumiła powstanie. Władzę na Węgrzech przejął wówczas marionetkowy rząd Janosa Kadara. 

Represje wobec uczestników węgierskiego powstania trwały jeszcze długo po ostatecznym zdławieniu wolnościowego zrywu. W walkach zginęło ponad 2,5 tys. osób. Po upadku powstania kilkaset osób stracono, tysiące trafiły do więzienia, a ponad 200 tys. ludzi wyemigrowało.

kk/PAP/TVP Info

[fot. Facebook]


Warto poczytać

 1. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 2. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 3. plcie-18092018 18.09.2018

  Szaleństwo! Szwedzki uczony ma zakaz uczenia o różnicach między kobietami, a mężczyznami. Absurdalny powód

  Szwedzki profesor neurofizjologii Germund Hesslow ma nie lada problem z władzami uczelni Uniwersytetu Lund. Okazuje się, że mężczyzna nie może głosić prawd naukowych na temat różnic pomiędzy kobietami, a mężczyznami ponieważ jest to sprzeczne ze szwedzkimi wartościami

 4. szijjarto05032018 18.09.2018

  Deklaracja szefa MSZ Węgier. „Zawetujemy każdą próbę sankcji wobec Polski”

  Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto oświadczył w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant", że Węgry zawetują każdą próbę nałożenia przez UE sankcji na Polskę. W wywiadzie Szijjarto oznajmił też, że rezolucja PE ws. Węgier była umotywowana politycznie.

 5. neumunster18092018 18.09.2018

  Młody Polak zasztyletowany w Neumuenster. Policja szuka napastnika

  Policja w Kilonii w Niemczech potwierdziła w poniedziałek, że w niedzielę w miejscowości Neumuenster przy użyciu noża zabito 20-letniego Polaka. Podejrzewany o morderstwo uciekł z miejsca zbrodni; trwają jego poszukiwania.

 6. truskawki17092018 17.09.2018

  Szpilki i igły powbijane w truskawki. Policja szuka odpowiedzialnych za „owoce z zawartością”

  Jak donosi portal wprost.pl, Australia padła ofiarą niebezpiecznego procederu. Media oraz klienci alarmują, że w znacznej ilości sklepów trafiają się partie truskawek, które zawierają w środku igły i szpilki.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook