Jedynie prawda jest ciekawa


Analitycy są przekonani: nadchodzi nowa era dla Chin

27.10.2017
Chiny27102017
Analitycy są przekonani: nadchodzi nowa era dla Chin

W "nowej erze", której nadejście ogłosił prezydent Xi Jinping, rządzone wciąż niepodzielnie przez komunistyczną partię Chiny wyjdą z cienia, zerwą z izolacjonizmem i będą odgrywały większą rolę na arenie międzynarodowej - oceniają eksperci.

Xi ogłosił nastanie "nowej ery" na zakończonym w tym tygodniu XIX zjeździe Komunistycznej Partii Chin w Pekinie. Prezydent i jednocześnie sekretarz generalny tej partii wytyczył plan "wielkiego odrodzenia chińskiego narodu", który do 2050 roku ma uczynić z Chin bogate, demokratyczne i harmonijne mocarstwo.

- Przyszłość Chin jest zapewniona, przewidywalna i mierzalna. Daje więc dużą siłę napędową dla światowego wzrostu gospodarczego i nieskończone możliwości dla innych gospodarek - ocenił dla PAP wiceprezes chińskiego think tanku Centrum Dla Chin i Globalizacji (CCG) He Weiwen. Zdaniem He, byłego chińskiego dyplomaty na placówce w USA, "Chiny będą silnym, solidnym i pokojowym uczestnikiem tworzenia korzyści dla wszystkich ludzi na naszej planecie".

- Widzimy teraz, że Chiny wychodzą z ukrycia. Już nie uważają, że powinny siedzieć cicho - skomentował dla PAP hongkoński politolog Joseph Cheng. - Z pewnością chcą teraz mieć więcej do powiedzenia w formułowaniu prawa międzynarodowego, chcą poprawy swojego statusu i zwiększenia wpływów międzynarodowych, żądają, by się z nimi konsultowano - dodał.

Zaznaczył, że Chiny są jednocześnie gotowe do zwiększenia swojego wkładu w globalny rozwój, od pomocy międzynarodowej po walkę ze zmianami klimatu.

Według komentatorów wzrost znaczenia Chin na świecie ułatwia izolacjonistyczna polityka prezydenta USA Donalda Trumpa.

- Chiny są teraz bardziej asertywne na arenie międzynarodowej i będą odgrywać silniejszą, większą rolę w ramach globalizacji. Również chińska inicjatywa Pasa i Szlaku uczyni z nich większego gracza w gospodarce - oceniła dla PAP badaczka i była dziekan wydziału dziennikarstwa na Kantońskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych Du Huizhen.

Zdaniem Du "bardziej pozytywna, znacząca rola w promowaniu światowej gospodarki, pokoju i stabilności" jest obowiązkiem wynikającym ze statusu Chin jako drugiej największej gospodarki świata.

Według Anthony'ego Saicha, dyrektora Centrum Demokratycznych Rządów i Innowacji im. Roya i Lili Ashów przy Uniwersytecie Harvarda, wzrost znaczenia Chin nie jest zaskakujący, a taki trend widoczny był już 2008 roku. - Globalny kryzys finansowy i obserwowany sukces Chin w radzeniu sobie z nim doprowadziły do wielkich zmian, z których wyłoniły się bardziej pewne siebie Chiny - wyjaśnił PAP badacz.

Zdaniem Saicha Pekin stosuje wobec swoich sąsiadów politykę"kija i marchewki"Marchewką są w tym przypadku inwestycje związane z lansowaną przez prezydenta Xi Jinpinga globalną inicjatywą Pasa i Szlaku, która zakłada budowę infrastruktury logistycznej między Chinami a krajami Azji, Europy i Afryki. Kijem są natomiast agresywne posunięcia na morzach Wschodniochińskim i Południowochińskim, które niepokoją kraje, takie jak Wietnam i Japonia, i wprowadzają napięcie w relacjach z USA - ocenił Saich w artykule naukowym opublikowanym przed zjazdem KPCh.

Xi zapowiedział, że jako mocarstwo Chiny będą dysponowały "światowej klasy" armią. Zapewnił jednocześnie, że nie będą poszukiwały hegemonii ani realizowały swoich interesów kosztem innych krajów.

PAP
Fot: EPA/ROMAN PILIPEY

Warto poczytać

 1. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 2. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

 3. Salvini-13062018 13.08.2018

  Aquarius ze 140 imigrantami na Morzu Śródziemnym. Salvini: Jednostka nie zobaczy żadnego włoskiego portu

  Rząd Włoch apeluje do Wielkiej Brytanii, by wzięła na siebie odpowiedzialność za statek organizacji pozarządowych z ponad 140 migrantami uratowanymi na Morzu Śródziemnym. Jednostki Aquarius pod banderą Gibraltaru władze Włoch nie wpuszczają do swoich portów.

 4. trump13082018 13.08.2018

  Biały dom na podsłuchu? Była doradczyni Trumpa ujawnia nagrania

  Była doradczyni prezydenta Donalda Trumpa, Omarosa Manigault Newman ujawniła w niedzielę mediom, że potajemnie nagrywała swe rozmowy w Białym Domu. Nagrała m.in. rozmowę, podczas której została zwolniona przez szefa kancelarii prezydenta.

 5. prezkoreii13082018 13.08.2018

  Formalny koniec wojny koreańskiej coraz bliżej? W wrześniu szczyt przywódców obu Korei w Pjongjangu

  Kolejny szczyt przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem odbędzie się we wrześniu w Pjongjangu - uzgodniły w poniedziałek delegacje obu krajów n spotkaniu w granicznej wsi Panmundżom. Nie ogłoszono konkretnej daty tego szczytu.

 6. 1270beldumas 12.08.2018

  Brał udział w rzezi Belgów. Teraz szuka w Belgii...azylu.

  Major Bernard Ntuyahaga, skazany na dwadzieścia lat więzienia za pomoc w morderstwie 10 belgijskich żołnierzy, miał złożyć aplikację o przyznanie azylu w Belgii. Wyciek informacji o tym do mediów wzbudził furię rodzin ofiar i belgijskiego społeczeństwa

 7. 1270sywilnoas 12.08.2018

  Duży sukces polskiej dyplomacji. Sojusz polsko-litewski coraz mocniejszy. Widać to po takich gestach

  Litewskie MSZ zezwoliło swym pracownikom na oryginalną, niezlituanizowaną formę zapisu imienia i nazwiska w resortowych adresach mailowych - poinformowała w niedzielę polska rozgłośnia w Wilnie Radio Znad Wilii.

 8. manchester-strzelanina-12082018 12.08.2018

  Strzelanina w Manchesterze. Są ranni

  Dziesięć osób zostało rannych w strzelaninie, do której doszło w niedzielę nad ranem w dzielnicy Moss Side w Manchesterze w Anglii - poinformowała policja

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook