Jedynie prawda jest ciekawa


Amerykanie ujawniają dokumenty o Katyniu

22.12.2011

Amerykanie ujawnią wszystkie dokumenty związane z zabójstwem polskich żołnierzy w Katyniu, jakie znajdują się w ich archiwach. To tysiące ważnych i nieznanych dotąd materiałów i fotografii. Taką decyzję wydała właśnie Dyrekcja Narodowych Archiwów USA (NARA). Natomiast książka amerykańskiego autora o masakrze w Lesie Katyńskim, znana już polskim czytelnikom, trafi niebawem także do rosyjskich księgarń.

Telewizja Polska dotarła do listu sprzed dwóch tygodni, w którym przedstawiciel Polskiego Instytutu w Ohio dziękuje Dyrekcji Narodowych Archiwów w USA za decyzję dotyczącą „Nadaniu najwyższego priorytetu odtajnieniu wszystkich dokumentów dotyczących Katynia".

Polska starała się o to bezskutecznie od lat. W archiwach amerykańskich znajdują się jeszcze tysiące dokumentów o Katyniu.

Tymczasem książka amerykańskiego autora o masakrze w Lesie Katyńskim, znana już polskim czytelnikom, trafi niebawem także do rosyjskich księgarń.

Jako amerykański autor chyba byłem zdolny do zachowania pewnej bezstronności, na którą trudno byłoby zdobyć się Polakowi lub Rosjaninowi, aby opowiedzieć tą historię
– mówi pisarz.

W każdym razie udało mu się przekonać do tego jedno z największych moskiewskich wydawnictw. Książka właśnie jest tłumaczona na rosyjski, a na półki księgarń trafi we wrześniu. Dotychczas wydawane były książki, które nie docierały do masowego odbiorcy, w każdym razie popularno-naukowych publikacji o tej tematyce nie znam. I jeśli uda się wreszcie wydać taką książkę to bardzo dobrze – mówi wiceszef stowarzyszenia „Memoriał” Nikita Pietroń.

Książka Allena Paula w dużej mierze bazuje na ustaleniach speckomisji amerykańskiego kongresu, która katyńską masakrę badała w latach pięćdziesiątych. Nie miała ona jednak dostępu do wielu materiałów.

Była cała seria bardzo przykrych wydarzeń kiedy wysocy urzędnicy wywiadu ukrywali lub wręcz niszczyli raporty naocznych świadków, a ludzie byli zniechęcani do ujawniania prawdy – tłumaczy przewodniczący „The Institut of World Politics” John Lenczewski.

Amerykańskie śledztwo prowadził demokratyczny kongresman polskiego pochodzenia Roman Pucinski. Prawda, którą odkrył była szokująca. Nasze agencje federalne miały informacje o masakrze katyńskiej już na początku lat czterdziestych, ale te materiały nigdy nie zostały ujawnione. Są więc całe tysiące dokumentów, których nikt do tej pory nie widział – twierdzi jego córka Aurelia Pucinski.

Można to nazwać ironią, że Polacy i Rosjanie o wspólnej historii muszą rozmawiać przez pośredników i to zza oceanu. Z drugiej strony fakt, że autor książki o Katyniu jest Amerykaninem w oczach czytelników ze wschodu może jej tylko dodać wiarygodności.

TVP

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. trump23072018 23.07.2018

  Trump ostrzega Iran. "Nigdy, przenigdy nie groźcie Stanom Zjednoczonym"

  Prezydent USA Donald Trump na Twitterze ostrzegł władze Iranu, by "nigdy, przenigdy" nie groziły Stanom Zjednoczonym, i zagroził poważnymi konsekwencjami. W niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani przestrzegał Waszyngton przed wojną z jego krajem.

 2. antifa23072018 23.07.2018

  Planował zamach terrorystyczny. Policja podejrzewa, iż jest członkiem Antify

  Policja z Południowej Dakoty aresztowała 43-letniego Marka Einerwolda. W jego domu odnaleziono arsenał broni palnej oraz materiały do budowy bomb. Wiele wskazuje na to, że był również członkiem tzw. Antify, a policjanci są przekonani, że planował dokonanie zamachu terrorystycznego.

 3. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 4. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 5. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 6. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 7. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook