Jedynie prawda jest ciekawa


Amerykanie dopięli swego. Bośnia i Hercegowina wydała poszukiwanego terrorystę

02.11.2017
USA
Amerykanie dopięli swego. Bośnia i Hercegowina wydała poszukiwanego terrorystę

Władze Bośni i Hercegowiny (BiH) wydały USA Mirsada Kandicia, terrorystę z Państwa Islamskiego (IS), który był poszukiwany od 2014 r. przez amerykański wymiar sprawiedliwości i ukrywał się w Sarajewie - poinformowały w środę bośniackie władze.

Na specjalnej konferencji prasowej minister bezpieczeństwa Dragan Mektić powiedział, że Kandić był "swego rodzaju szefem służb wywiadowczych" i należał do wysoko postawionych członków IS. Amerykański wymiar sprawiedliwości wysłał za nim list gończy w 2014 roku, a dwa lata później to samo zrobił Interpol. W lipcu Kandić został schwytany w Sarajewie.

Minister Mektić zaznaczył, że Kandicia przez lata bezowocnie poszukiwały służby bezpieczeństwa wielkich światowych mocarstw. Uznał go za "najbardziej poszukiwanego podejrzanego o terroryzm na świecie".

W schwytaniu Kandicia najbardziej zasłużyła się Agencja Wywiadu i Bezpieczeństwa Bośni i Hercegowiny (OSA), której udało się zlokalizować podejrzanego w jednym z mieszkań Sarajewa, a następnie go schwytać. Od tamtego momentu Kandić przebywał w areszcie, a we wtorek został przekazany USA.

Z relacji Mekticia wiadomo, że terrorysta urodził się w 1981 roku w Kosowie oraz przez jakiś czas żył w USA, gdzie miał "zieloną kartę"; mieszkał na Brooklynie w Nowym Jorku. Po opuszczeniu Stanów Zjednoczonych wstąpił w szeregi IS, ukrywał się, a dzięki fałszywym dokumentom podróżował po Europie, m.in. Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Według ministra bezpieczeństwa na terytorium Bośni i Hercegowiny podejrzany wjechał pod fałszywym nazwiskiem Ivan Popović. Już w kraju posługiwał się kolejnym fałszywym nazwiskiem Edin Radonczić.

Mektić powiedział, że głównym zadaniem Kandicia była rekrutacja nowych bojowników IS, ich sprawdzanie oraz organizacja ataków terrorystycznych na terenie Europy. Był też odpowiedzialny za zaopatrzenie w broń i jej wytwarzanie. Minister określił podejrzanego jako "mózg tej organizacji terrorystycznej".

- To nam pokazuje, że Bośnia i Hercegowina nie będzie tolerować żadnych działań terrorystycznych ani osób związanych z terroryzmem - powiedział minister i dodał, że kontynuowany jest pościg za siatką terrorystyczną, która pomogła ukrywać się Kandiciowi w tym bałkańskim kraju.

Mektić podkreślił, że Kandić nie tworzył w BiH siatki terrorystycznej, tylko ukrywał się w tym kraju.

Agencja AP poinformowała, że Kandić stanął już przed sądem na Brooklynie pod zarzutem działalności terrorystycznej. Grozi mu dożywocie.

PAP

Warto poczytać

 1. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 2. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 3. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 4. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 5. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 6. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook