Jedynie prawda jest ciekawa


Amerykanie dogadują się z talibami

16.02.2012

Rządy USA i Afganistanu rozpoczęły tajne trójstronne rozmowy z talibami - powiedział prezydent Hamid Karzaj. Ujawnił, że to istotny przełom w wysiłkach na rzecz zakończenia 10-letniej wojny. Karzaj, którego rząd protestował, że został pominięty w ostatnich rozmowach między Waszyngtonem a talibskimi rebeliantami, wyraził ufność, iż większość talibów zdecydowanie jest zainteresowanych porozumieniem pokojowym.

- Były kontakty między amerykańskim rządem i talibami, afgańskim rządem i talibami oraz pewne kontakty, które mieliśmy wszyscy razem, włącznie z talibami - powiedział Karzaj w wywiadzie udzielonym w środę w pałacu Arg, swej siedzibie w Kabulu.

Nie chciał podać miejsca, gdzie odbywają się te rozmowy, ani innych szczegółów w obawie, że mogłoby to zaszkodzić procesowi pokojowemu.

"WSJ" zauważa, że nie mógł uzyskać komentarza rzecznika talibów.

Gazeta przypomina, że rozmowy, do których doszło w ostatnich miesiącach między wysłannikami talibskimi a przedstawicielami władz USA, skupiły się na otwarciu przedstawicielstwa talibów w Katarze oraz na środkach budowy zaufania, takich jak ewentualny transfer do Kataru talibskich więźniów przetrzymywanych w Guantanamo na Kubie.

Wysoki przedstawiciel amerykańskiej administracji powiedział, że USA zapewniły Karzaja, iż "wszyscy są zainteresowani możliwością otworcia drogi do rozmów wewnątrzafgańskich" - pisze "WSJ". Kontakty te zaczęły się zacieśniać przed rokiem, kiedy amerykańscy i niemieccy dyplomaci potajemnie spotkali się z doradcą przywódcy talibów mułły Omara - dodał.

Jak poinformował Karzaj w wywiadzie, Waszyngton regularnie relacjonował władzom w Kabulu przebieg tych rozmów. Jednak do tej pory talibscy rebelianci deklarowali publicznie, że nie będą negocjować z "marionetkowym reżimem" Karzaja - pisze "WSJ". Afgański prezydent stanowczo odrzucił te doniesienia. Powiedział gazecie, że jego rząd "rozmawiał z talibami, z wysokimi przedstawicielami Talibanu".

Amerykański dziennik zauważa, że afgańskie władze przed kilkoma tygodniami wyraziły niezadowolenie z roli Kataru we wstępnych rozmowach z talibami, obawiając się marginalizacji Kabulu.

Karzaj zauważył, że Amerykanie zaakceptowali opinie i warunki jego rządu, włącznie z żądaniem reprezentacji w negocjacjach.

Prezydent Afganistanu powiedział również, że zwróci się o pomoc do Islamabadu w kwestii procesu pokojowego podczas czwartkowego szczytu trójstronnego w stolicy Pakistanu. W szczycie udział wezmą prezydenci Afganistanu, Iranu i Pakistanu. "Współpraca z Pakistanem sprawi, że cała ta sprawa będzie łatwiejsza zarówno dla nas, jak i dla talibów oraz USA" - ocenił.

PAP
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 2. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 3. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 4. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 5. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 6. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 7. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 8. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook