Jedynie prawda jest ciekawa


Ambitny plan rozwoju Wlk. Brytanii

27.06.2013

Rząd brytyjski ogłosił program wydatków na rozwój sektorów energetyki i transportu, mający pobudzić gospodarkę. W latach 2015-20 na ten cel przeznaczone zostanie 100 mld funtów - poinformował w Izbie Gmin wiceminister finansów Danny Alexander.

Ten plan dowodzi, że "rząd przedkłada długofalowy interes gospodarki nad krótkookresowe względy polityczne" - podkreślił.

Program zakłada też modernizację sieci dróg, budowę 165 tys. tanich mieszkań, wzmocnienie ochrony przeciwpowodziowej, udostępnienie superszybkich łączy internetowych na terenach wiejskich, nakłady na badania medyczne m. in. nad chorobą Alzheimera i rozwój nowych źródeł energii, w tym gazu łupkowego.

Firmy zaangażowane w eksploatację złóż gazu łupkowego korzystać będą z ulg podatkowych. Wnioski o licencje mają być rozpatrywane w przyspieszonym trybie.

W sprawie ulg podatkowych ministerstwo finansów przystąpi do konsultacji z sektorem, a wytyczne ws. planowania przestrzennego dla firm zaangażowanych w eksploatację złóż gazu ogłosi w ciągu trzech tygodni.

Lokalne społeczności, na terenie których będzie wydobywany gaz łupkowy, otrzymają co najmniej 100 tys. funtów od każdego szybu w formie różnych świadczeń i 1 proc. przychodów.

Na potrzeby budownictwa mieszkaniowego przeznaczone zostaną m. in. państwowe nieużytki. Rząd udzieli gwarancji firmom zaangażowanym w budowę elektrowni nuklearnych.

Zaplanowano elektryfikację ponad 1,2 tys. km trakcji kolejowej. Na budowę superszybkiej kolei łączącej Londyn z siedmioma dużymi miastami środkowej Anglii (tzw. HS2) przeznaczone zostaną 42 mld funtów (ok. 10 mld więcej niż przewidywał oryginalny kosztorys).

Rząd sfinansuje też analizę wykonalności (feasibility study) nowej kolejki łączącej Londyn północny z południowym, tzw. Crossrail 2. Zadaniem burmistrza Londynu będzie przyciągnięcie do tego projektu kapitału prywatnego, który wziąłby na siebie 50 proc. kosztów.

"To ambitny program rozwoju infrastruktury, największy od pokolenia, i kraj może być z niego dumny" - podkreślił Alexander.

Najbliższe wybory powszechne odbędą się w maju 2015 r., więc nie ma pewności, czy przyszły rząd będzie tym planem związany. W tej sytuacji niektórzy wątpią, czy program rozpocznie się w 2015 r., ponieważ firmy będą może wolały zaczekać na utworzenie nowego rządu i ogłoszenie przez niego priorytetów.

Inni nie są przekonani, że sumy przedstawione przez Alexandra są wiarygodne. Wskazują, że koszt inwestycji w pociąg HS2 okazał się o ok. 1/3 wyższy niż zakładały to pierwotne plany. Jeszcze inny zarzut dotyczy tego, że na krótką metę program nie pobudzi gospodarki.

"Czas pokaże, czy mamy do czynienia z wymiernym przyrostem inwestycji infrastrukturalnych i nakładów kapitałowych, czy też będą to wcześniejsze zapowiedzi w nowym opakowaniu" - cytuje Sky TV Nicka Priora z firmy Deloitte.

W środę minister finansów George Osborne poinformował w Izbie Gmin o cięciach wydatków rządowych w roku obrachunkowym 2015-16 na łączną sumę 11,5 mld funtów. Najbardziej dotknięte tymi cięciami grupy społeczne to pracownicy sektora publicznego oraz osoby otrzymujące zasiłki i zapomogi.

PAP, lz  

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook