Jedynie prawda jest ciekawa


Akcja "Przywracanie imion" - oddano hołd ofiarom stalinowskiego terroru

29.10.2017
1270memorial
Akcja "Przywracanie imion" - oddano hołd ofiarom stalinowskiego terroru

Rosjanie gromadzących się w niedzielę nieopodal dawnej siedziby NKWD na Placu Łubiańskim w Moskwie oddają jak co roku hołd ofiarom stalinowskiego terroru, uczestnicząc w akcji odczytywania ich nazwisk.

Akcję "Przywracania imion" - odczytywania danych osobowych osób rozstrzelanych w latach stalinowskiego terroru organizuje od 2007 roku stowarzyszenie Memoriał w przeddzień obchodzonego w Rosji Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych.

Dyrektor Memoriału Jelena Żemkowa, przypominając, że dzień ten został ustanowiony na 30 października przez rosyjską ustawę o rehabilitacji ofiar represji, podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, iż organizowane w niedzielę obchody na Łubiance mają nadać im "ludzki wymiar".

Trwające od rana odczytywanie nazwisk odbywa się przy upamiętniającym ofiary stalinowskich zbrodni Kamieniu Sołowieckim tuż obok gmachu FSB - spadkobierczyni KGB i NKWD. Przywieziono go z Wysp Sołowieckich - archipelagu na Morzu Białym, na którym w połowie lat 20. XX wieku powstał pierwszy w ZSRR łagier dla więźniów politycznych.

Uczestnicy uroczystości podchodzą do mikrofonu, aby odczytać z kartki dane przynajmniej jednej z ofiar: imię, nazwisko, wiek, zawód i datę rozstrzelania.

Akcję na Łubiance otwiera tradycyjnie rzecznik praw człowieka w Rosji, w tym roku uczyniła to Tatiana Moskalkowa.

Jak oceniają organizatorzy, w "przywracaniu imion" od godz. 10 rano do godz. 22 weźmie tym razem udział ok. 2 tys. osób, które odczytają 2-2,5 tys. nazwisk.

Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych obchodzony jest od 1991 roku. W ZSRR dzień 30 października opozycja demokratyczna obchodziła jako Dzień Więźnia Politycznego. W 1974 roku datę tę wybrali sami więźniowie polityczni. Aż do rozpadu ZSRR organizowali w tym dniu strajki głodowe i inne akcje protestacyjne.

Stowarzyszenie Memoriał to jedna z najstarszych rosyjskich organizacji, zajmuje się obroną praw człowieka i dokumentacją zbrodni stalinowskich, w tym również represji wobec obywateli Polski.

(PAP)

fot. october29.ru

Warto poczytać

 1. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 2. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 3. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 4. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 5. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 6. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook