Jedynie prawda jest ciekawa


7. rocznica śmierci Jana Pawła II

02.04.2012

7. rocznica śmierci Jana Pawła II w poniedziałek nie będzie oficjalnie obchodzona w Watykanie. Od beatyfikacji dedykowanym mu dniem jest 22 października, kiedy przypada wspomnienie liturgiczne polskiego papieża. O 21.00 rozpoczęło się w Warszawie czuwanie modlitewne.

W poniedziałek przy grobie Jana Pawła II w Kaplicy świętego Sebastiana w bazylice watykańskiej modlić się będą jego przyjaciele i współpracownicy, wierni. Hołd papieżowi odda też wielu Polaków, przybyłych do Rzymu na uroczystości Wielkiego Tygodnia. Kilka grup pielgrzymów przyjechało specjalnie, by być w Watykanie w rocznicę śmierci papieża.

Tuż przed 2 kwietnia zapowiedziano, że 1 maja, czyli w pierwszą rocznicę beatyfikacji, odprawiona zostanie po polsku msza w bazylice świętego Piotra.

11 miesięcy po ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym, zarówno wśród watykanistów, jak i wiernych, powraca dyskusja na temat przyszłej kanonizacji. Oczekiwanie na nią rozpoczęło się natychmiast po beatyfikacji, której towarzyszyły również głosy, że papież powinien zostać od razu świętym, zgodnie z pragnieniem wiernych, powszechnie wyrażanym po jego śmierci.

Watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone przed prawie rokiem wyraził opinię, że kanonizacji należy spodziewać się za kilka lat.

Największe nadzieje na to, że będzie to właśnie tylko kilka lat daje przykład powszechnie czczonego głównie we Włoszech świętego Ojca Pio z Pietrelciny (1887-1968). Został on ogłoszony błogosławionym w 1999 roku, a kanonizowany już w 2002 roku.

Oczekiwanie na uroczystość kanonizacyjną w Kościele upływa przede wszystkim pod znakiem czuwania nad rozwojem kultu papieża oraz zbierania sygnałów o niewytłumaczalnych z medycznego punktu widzenia uzdrowieniach przypisywanych jego wstawiennictwu. Uznanie takiego cudu jest potrzebne do kanonizacji, a procedury je poprzedzające i etapy do pokonania - długie i złożone.

O przysyłanie sygnałów o możliwych uzdrowieniach zaapelował do wiernych na całym świecie wkrótce po ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ksiądz Sławomir Oder. Przyznaje on, że nie ma tygodnia, by nie zgłaszano do Biura Postulacji w Rzymie przypadku uzdrowienia, które przypisywane jest przez osobę uzdrowioną i jej rodzinę modlitwie do papieża Polaka. Wszystkie takie przypadki są skrupulatnie opisywane i katalogowane.

Zgodnie z przepisami kościelnymi w przypadku, w którym wraz z wiarą idzie w parze również potwierdzenie ekspertów o niewytłumaczalnym z punktu widzenia medycyny charakterze wyzdrowienia, sygnał taki zostaje poddany badaniu kanonicznemu pod kątem cudu. Prace te prowadzone są na podstawie dokumentacji lekarskiej.

Spośród dokumentacji, która zostanie nadesłana, postulator musi wybrać przypadek medyczny, który poddany zostanie dalszym badaniom i ocenom w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie, gdzie analizować go będą po kolei komisje: lekarzy, teologów i kardynałów. Ostateczną decyzję o uznaniu cudu na wniosek kardynałów i o zgodzie na kanonizację podejmuje papież.

W związku z 7.rocznicą śmierci Jana Pawła II ksiądz Oder powiedział PAP, że kilka sygnałów o możliwych przypadkach cudu, potrzebnych do kanonizacji papieża wywołało zainteresowanie jego biura i dlatego podjął starania, by zebrać odpowiednią dokumentację na ten temat.

Podsumowując czas od beatyfikacji stwierdził: "Mijający rok był pełen inicjatyw związanych z obchodami dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II. Odprawiano msze dziękczynne, odbyło się wiele spotkań, konferencji, spotkań modlitewnych i sympozjów poświęconych przybliżeniu i pogłębieniu przesłania życia i nauczania Błogosławionego".

Ksiądz Oder dodał, że powstały pierwsze kościoły i kaplice dedykowane błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Zauważył, że w rożnych częściach świata tworzone są grupy modlitewne związane z postacią polskiego papieża.

"Szczególnym fenomenem jest pielgrzymowanie relikwii. Dotarły one na wszystkie kontynenty" - powiedział postulator procesu.

W Meksyku, który był celem pierwszej zagranicznej pielgrzymki polskiego papieża w 1979 roku, w ciągu czterech miesięcy relikwie zawieziono do 90 miast i miejscowości, także tych położonych w najniebezpieczniejszych częściach kraju, gdzie toczą się wojny gangów narkotykowych. Szacuje się,  że w uroczystościach religijnych z okazji peregrynacji relikwii udział wzięło 27 milionów osób.

Relikwie dotarły również także między innymi do Kolumbii, Nigerii, Chin i Rosji.

W przeddzień rocznicy śmierci papieża, w niedzielny wieczór włoska telewizja publiczna RAI wyemituje dedykowany mu film dokumentalny "Gigant", zrealizowany w technice 3D. Reżyser Italo Moscati skoncentrował się na mszy beatyfikacyjnej, jaką odprawił Benedykt XVI.

Góralska watra

Góralska watra, która upamiętni rocznicę śmierci Jana Pawła II, zapłonie w poniedziałek późnym wieczorem na górze Matyska w Beskidach, a przed stojącym tam Krzyżem Milenijnym odprawiona zostanie msza święta. Wierni będą dziękowali za beatyfikację Karola Wojtyły.

Cztery lata temu ogień z ówczesnego grobu poprzedniego papieża, nazwany "Ogniem Lolka" (Fiaccola di Lolek), przywieźli w Beskidy biegacze z Włoch. Warta będzie od niego odpalona o 21.37, godzinie śmierci papieża.

W Wadowicach

W Wadowicach, rodzinnymi mieście Karola Wojtyły, zrezygnowano oficjalnych obchodów rocznicowych. Jan Paweł II jest błogosławionym i wspominany liturgicznie będzie w dniu wyznaczonym przez papieża Benedykta XVI, czyli 22 października. To dzień inauguracji pontyfikatu papieża-Polaka. Pomimo tego w wadowickiej bazylice Ofiarowania NMP wierni spotkają się wieczorem na mszy świętej. Pod stojącym obok świątyni pomnikiem papieża palą się znicze. Grupa wadowiczan o godzinie 21.37 zbierze się także przed jego domem rodzinnym Karola Wojtyły.

W Leśnej


Rocznicę odejścia Jana Pawła upamiętni także uroczystość w Leśnej na Żywiecczyźnie. Po mszy świętej obok papieskiego pomnika zainstalowana zostanie relikwia II stopnia Karola Wojtyły. "Jest to fragment białego pasa z sutanny Jana Pawła II. Miejsce złożenia relikwii jest nieprzypadkowe. Chcieliśmy, aby każdy mógł ją zobaczyć, wręcz dotknąć. Dlatego zainstalowaliśmy ją na specjalnym cokole przy pomniku" - powiedział proboszcz leśniańskiej parafii Michała Archanioła Piotr Sadkiewicz.

W Kalwarii Zebrzydowskiej

Uroczystości pamiątkowe odbędą się w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej, które było dla Karola Wojtyły wyjątkowo ważne od najmłodszych lat po kres życia. Wieczór modlitewny zainauguruje nabożeństwo Gorzkich Żali. O godziny 21.37, w której zmarł Jan Paweł II, wierni będą przy pomniku papieża

Czuwanie modlitewne

O godz. 21 rozpoczęło się czuwanie modlitewne na pl. Piłsudskiego w Warszawie z okazji siódmej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Na placu zgromadziło się około tysiąca osób.

Oprócz modlitwy i śpiewu, podczas spotkania odtwarzane były słowa Jana Pawła II z archiwalnych nagrań, aktor odczytał fragmenty papieskich dokumentów. Na telebimie wyświetlano archiwalne materiały, w których o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II opowiadali jego przyjaciele i znajomi. Wystąpił chór i tancerze. Wiernym zaprezentowano relikwię papieża - kawałek szaty z Jego krwią.

Kulminacyjnym punktem uroczystości był utwór "Cisza" odegrany przez wojskowego trębacza o godz. 21.37, czyli w godzinie śmierci papieża.

Na pl. Piłsudskiego, inaczej niż w ubiegłych latach, nie były sprzedawane znicze, lecz białe i żółte tulipany - symbol świętości. Zbiórka ma zasilić fundację "Żyć z Chorobą Parkinsona".

Obchody siódmej rocznicy śmierci Jana Pawła II na pl. Piłsudskiego, na którym w 1979 r. Ojciec Święty odprawił mszę św. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, zainaugurowała w poniedziałek rano gra miejska "Labirynt. Wybieraj dobrze", skierowana do gimnazjalistów.wspólnie wspominać chwile sprzed siedmiu lat.

*  *  *
Na godz. 21.50 TVP1 zaplanowała, w cyklu "Czas na dokument", emisję filmu zatytułowanego "Jan Paweł II. Szukałem Was". Jest to dokument o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II. Film ukazuje Jego wyjątkowe miejsce w historii Kościoła i całego świata. Pokazuje jak Papież stał się największym autorytetem moralnym i przywódcą duchowym świata. W filmie zobaczą Państwo archiwalne zdjęcia, komentarze i wspomnienia.

PAP
[fot.PAP/Mazur]

Warto poczytać

 1. 1270trumpmerkel 25.09.2018

  Trump w ostrych słowach do Niemców: „Bierzcie przykład z Polski!”. Merkel się wścieknie

  Prezydent Donald Trump oświadczył podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie". Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

 2. 1270aaaborcja 25.09.2018

  Lewica chce zabijać zdrowe nienarodzone dzieci?

  Niedawna decyzja Irlandczyków o liberalizacji prawa aborcyjnego spotkała się z zachwytem ze strony środowisk lewicowych

 3. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 4. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 5. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 6. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 7. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 8. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook