Jedynie prawda jest ciekawa


45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

23.05.2018
labour23052018
45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet. Jej zadaniem ma być reprezentowanie kobiet-członkiń PP w szefostwie partii, dbanie o ich udział w działaniach partyjnych i pozyskiwanie nowych wyborczyń. Partia wymaga jednak, aby kandydat na to stanowisko była kobietą. Nie przeszkodziło to jednak Davidowi Lewisowi, 45-letniemu mężczyźnie, w zgłoszeniu własnej kandydatury.

Lewis powiedział bowiem, że czuje się kobietą. Nie zawsze. Jego kobiecość budzi się bowiem w środę rano, kiedy o 6:50 dzwoni jego budzik, i mija tego samego dnia około północy gdy idzie spać. Przez pozostałe dni tygodnia Lewis nadal jest brodatym mężczyzną. Jednak nawet gdy czuje się kobietą, to starannie to ukrywa – nie przebiera się wtedy nawet w sukienki i szpilki. 

Zdaniem Partii Pracy w Basingstoke to wystarczy aby być kobietą. Jego kandydatura została oficjalnie przyjęta. Dopiero gdy o całej sprawie zrobiło się głośno dzięki brytyjskim tabloidom podniósł się rejwach. Najgłośniej protestowały feministki, które uważały, że pozwolenie na korzystanie z parytetów mężczyznom, którzy identyfikują się jako kobiety zmniejsza szanse prawdziwych kobiet. Nie zabrakło również gróźb rezygnacji z członkostwa w partii. Władze PP w Basingstoke uległy w końcu transfobii swoich członków i nie tylko odrzuciły kandydaturę Lewisa, ale także zawiesiły go w prawach członka partii.

Lewis nie miał nadziei na to, że wygra i kandydował z jednego powodu: chciał pokazać jak głupie są przepisy PP dotyczące kobiet. Światowa lewica jakiś czas temu zaczęła bowiem promować pogląd, że płeć nie jest determinowana biologicznie a jest konstruktem społecznym. Czyli, w prostszych słowach – żeby być kobietą wystarczy czuć się kobietą. Głośno było w zeszłym roku na przykład o walce lewicowych aktywistów w USA o to, żeby mężczyźni identyfikujący się jako kobiety mogli korzystać z damskich toalet.

Krytycy takiego podejścia zwracali uwagę na to, że tworzy się w ten sposób wiele problemów. Na przykład wszelkiej maści zboczeńcy mogą nadużywać te przepisy aby np. podglądać kobiety w przebieralniach. Inną obawą było to, że mężczyźni będą startować w damskich konkurencjach sportowych, gdzie biologia da im przewagę nad prawdziwymi kobietami – takie wypadki już się zdarzały. Zwracano także uwagę, że takie podejście czyni koncepcję parytetów bezwartościową. Lewicowi aktywiści i feministki twierdziły nieodmiennie, że takie obawy są przejawem transfobii. Przypadek Lewisa pokazał więc dobitnie, że ich tolerancja kończy się w momencie, gdy zagrożone jest lukratywne stanowisko dla kobiety.

To wkrótce może być norma.

Jego akcja ma jednak drugie, dużo poważniejsze dno. Rząd UK zlecił niedawno opracowanie raportu dotyczącego osób transpłciowych. Jego autorzy z Parlamentarnego Komitetu ds. Kobiet i Równości doszli do wniosku, że osoby transpłciowe są w UK dyskryminowane i opracowali metody zaradzenia tej sytuacji – takie jak np. wprowadzenie trzeciej, bezpłciowej kategorii na paszportach, obowiązkowe lekcje dotyczące transpłciowości w szkołach podstawowych, szkolenia dotyczące radzenia sobie z osobami transpłciowymi dla urzędników i policjantów, a także – co najbardziej przerażające – ułatwienie dostępu do terapii hormonalnych dla nieletnich i ograniczenie władzy rodziców w tej sprawie.

Jedną z propozycji tego raportu jest również ułatwienie prawnej zmiany płci. Autorzy raportu proponują, aby zmiana płci wymagała jedynie wypełnienia jednego podania i złożenia go w odpowiednim urzędzie. Po dokonaniu tego kroku zainteresowana osoba stanie się w świetle prawa kobietą lub mężczyzną i będzie miała dostęp do wszystkich przywilejów danej płci – jak np. możliwości z korzystania z programów dla kobiet przez biologicznego mężczyznę czy udział w konkurencjach sportowych dla przeciwnej płci.

Zdaniem portalu Breitbart.com brytyjski rząd poważnie rozważa przyjęcie rad z tego raportu i wprowadzenie ich do brytyjskiego prawa. Jeżeli tak się stanie, to takich przypadków jak Lewis będzie zapewne dużo, dużo więcej. A może tak się stać – rządząca Brytanią Partia Konserwatywna już wielokrotnie udowodniła, że są konserwatystami jedynie z nazwy.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 2. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 3. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 4. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 5. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 6. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 7. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 8. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook