Jedynie prawda jest ciekawa


28 niemowląt ochrzczonych w Kaplicy Sykstyńskiej

08.01.2017

W obchodzoną w niedzielę uroczystość Chrztu Pańskiego papież Franciszek ochrzcił w Kaplicy Sykstyńskiej 28 niemowląt. W homilii mówił, że wierzyć to nie znaczy tylko odmawiać akt wiary.

Kontynuując tradycję wprowadzoną przez Jana Pawła II, Franciszek udzielił sakramentu chrztu 15 chłopcom i 13 dziewczynkom, dzieciom pracowników Watykanu. W improwizowanej homilii papież wskazywał, że wiara to nie tylko odmawianie "Credo" na niedzielnej mszy. Wskazywał, że wiarę trzeba przeżywać. 


"Tego musicie nauczyć dzieci waszym przykładem" - podkreślił, zwracając się do rodziców i chrzestnych. 

"Jedynie to chciałem wam powiedzieć: strzeżcie wiary, sprawcie, aby wzrastała, aby była świadectwem dla innych; dla wszystkich, także dla nas, biskupów i księży" - dodał. 

Słysząc w czasie mszy płacz niemowląt papież zażartował: "Zaczął się koncert". Wyjaśnił też przyczyny tego płaczu mówiąc: "Dzieci są w miejscu, którego nie znają, obudziły się może wcześniej niż zwykle. Zaczyna jedno, dając nutę, a potem inne je naśladują i wszystkie płaczą". 

"Niektóre z dzieci płaczą tylko dlatego, że inne płakało" - dodał papież. 

Franciszek podkreślił: "Jezus robił to samo. Lubię myśleć o tym, że pierwszym kazaniem Jezusa był płacz". 

Zachęcał matki: "Ponieważ ceremonia jest trochę długa, niektóre dzieci płaczą z głodu; nakarmcie dzieci śmiało, normalnie, jak Matka Boża". 

Wcześniej zapowiedziano także, że w sobotę 14 stycznia w kaplicy Domu Świętej Marty papież ochrzci 8 dzieci, urodzonych w miasteczkach Amatrice i Accumoli po sierpniowym trzęsieniu ziemi.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 2. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 3. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 4. Salvini-13062018 13.08.2018

  Aquarius ze 140 imigrantami na Morzu Śródziemnym. Salvini: Jednostka nie zobaczy żadnego włoskiego portu

  Rząd Włoch apeluje do Wielkiej Brytanii, by wzięła na siebie odpowiedzialność za statek organizacji pozarządowych z ponad 140 migrantami uratowanymi na Morzu Śródziemnym. Jednostki Aquarius pod banderą Gibraltaru władze Włoch nie wpuszczają do swoich portów.

 5. trump13082018 13.08.2018

  Biały dom na podsłuchu? Była doradczyni Trumpa ujawnia nagrania

  Była doradczyni prezydenta Donalda Trumpa, Omarosa Manigault Newman ujawniła w niedzielę mediom, że potajemnie nagrywała swe rozmowy w Białym Domu. Nagrała m.in. rozmowę, podczas której została zwolniona przez szefa kancelarii prezydenta.

 6. prezkoreii13082018 13.08.2018

  Formalny koniec wojny koreańskiej coraz bliżej? W wrześniu szczyt przywódców obu Korei w Pjongjangu

  Kolejny szczyt przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem odbędzie się we wrześniu w Pjongjangu - uzgodniły w poniedziałek delegacje obu krajów n spotkaniu w granicznej wsi Panmundżom. Nie ogłoszono konkretnej daty tego szczytu.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook